Import podróbek z Chin - jakie są ryzyka i czym to grozi?

Data aktualizacji:
15 cze 2024
Data publikacji:
15 cze 2024
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:

Koszt podrobionych produktów z Chin niesie za sobą często dużo ryzyka i nieprzyjemne konsekwencje. Importując dany towar z Chin konieczne jest, aby ładunek przeszedł odprawę celną, w czasie odprawy jeśli urzędnicy wytypują towar do rewizji celnej i okaże się, że istnieje szansa podrobionych towarów służby poinformują przedstawiciela producenta o zaistniałej sprawie, który sprawdzi czy produkty są oryginalne. Jeśli są to małe ilości towaru to prawdopodobnie producent nie będzie wyciągał z tego konsekwencji prawnych i towar pójdzie do utylizacji, za którą będziemy musieli zapłacić. Przy większym imporcie  może to narażać znacząco interes producenta, który z pewności będzie chciał wyciągnąć konsekwencje prawne np. wytaczając pozew sądowy. 

Rynek podróbek, a import z Chin

Rynek podróbek w Państwie Środka jest ogromny i chińskie fabryki oferują produkty znanych marek w bardzo atrakcyjnych cenach. Chińskie regulacje nie są na tyle restrykcyjne, aby zabronić sprzedaży chińskich podrobionych produktów, szczególnie, że częstym procederem jest podrabianie wielkich zachodnich marek jak przykładowo Apple. Chiny niewątpliwie nie mają w tym dużego interesu, aby zakończyć ten proceder. 

Naruszenie praw ochrony własności intelektualnej

Zdarzają się sytuację, w której konsument dokona zakupu produktu ( np. na aliexpress), który jest zastrzeżony i własność intelektualna należy do danej firmy. Przy jednej lub kilku sztukach zamówionego produktu jeśli paczka przejdzie kontrolę to zostaniemy obciążeni kosztem utylizacji przez odpowiednie organy. Koszt może wynosić od kilkudziesięciu do nawet 200 EURO. Ochrona własności intelektualnej w Europie to ważna sprawa, z której warto zdawać sobie sprawę. 

Konieczność licencji i zgody producenta

Na rynku chińskich istnieje wiele produktów z zastrzeżonymi znakami towarowymi - mogą to być akcesoria i gadżety związane z bajkowymi lub filmowymi postaciami kubki, ubrania, długopisy, zabawki itd. Jednak, aby legalnie wprowadzić takie produkty do obrotu wymagana jest licencja od producenta na produkcje danego towaru z zastrzeżonym wzorem, postacią, lub logiem należącym do producenta. Przykładem mogą być samochody zdalnie sterowane z logami takich marek jak Mercedes, audi czy Porshe. Aby importować z Chin tego typu produkty z logiem musimy poprosić sprzedawcę o licencję od producenta ze zgodą na wytwarzanie produktów z ich logiem. 

Co w takim razie legalnie importować z Chin?

Na rynku chińskim jest ogrom produktów, które można importować. Praktycznie w każdej kategorii produktowej znajdziemy produkty warte uwagi. Można również rozważyć brandowanie chińskich produktów własnych logiem - taka praktyka jest niezwykle popularna wśród europejskich importerów. Na temat produktów, które warto sprzedawać zrobiliśmy oddzielny artykuł - link tutaj. Jeśli również szukasz transportu morskiego, kolejowego lub lotniczego z Chin to napisz do nas!

Podsumowując import z Chin z logiem znanych producentów wymaga uważnego sprawdzenia i weryfikacji licencji od producenta. Często atrakcyjna cena produktów i widmo szybkiego zysku nie są warte konsekwencji prawnych z tytułu importu markowych podrobionych towarów. 

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link
Kategorie:

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 10

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

20 kwi 2024
Czas czytania: 4 minuty

Aby z sukcesem zacząć import produktów z Chin to najpierw musimy się zastanowić jakie konkretnie produkty chcielibyśmy zacząć importować. Jest wiele kategorii produktów, które z powodzeniem można...

03 kwi 2024
Czas czytania: 3 minuty

Rynek drukarek 3D odnotował w ostatnich latach wykładniczy wzrost, napędzany postępem technologii i rosnącym popytem w różnych branżach. Zarówno firmy, jak i osoby prywatne dostrzegają potencjał technologii...

13 cze 2023
Czas czytania: 3 minuty

Formuła incoterms DDP ( Delivered Duty Paid ) w praktyce oznacza, że sprzedający jest odpowiedzialny za dostarczenie ładunku do miejsca przeznaczenia lub do punku, który wspólnie uzgodnimy....

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>