Poniższy artykuł został przygotowany przez Karola Czekałowskiego z serwisu prawochinskie.com.pl, w drodze współpracy pomiędzy blogami o tematyce dot. Chin i eksportu.
Wstęp:
Kupując lub sprzedając cokolwiek do Chin warto mieć na uwadze, że jest to kraj oddalony od nas o 7000 km, który różni się od nas tak mocno, jak tylko jest to możliwe. Prowadząc biznes – nawet jeżeli jest to prosty zakup na którejś ze znanych platform - musimy wiedzieć, że dużo elementów współpracy będzie wyglądać znacząco inaczej. Trzeba jednak wiedzieć, co jest po prostu różnicą kulturową, a co niebezpieczną sytuacją, która robi z nas prosty cel do oszukania.
Jeżeli jednak nie zauważyliśmy zagrożenia i daliśmy się oszukać, to co powinniśmy zrobić? Wysyłając swoje pieniądze za granicą zawsze należy przygotować się w stopniu stosownym do transakcji. Często to co można zrobić po oszustwie zależy od tego co zrobiliśmy wcześniej. Istnieje jednak kilka czynności, które zawsze mogą nam pomóc w próbie odzyskania naszych pieniędzy.
Problemy przed szkodą
Brak wysyłki, wieczne wskazywanie na chwilowe problemy, złej jakości towar, brak odpowiedzi od sprzedawcy – jest kilka bardzo standardowych scenariuszy oszustw. Każdemu z nich można skutecznie zapobiec za pomocą dobrej umowy i zachowywania się rozsądnie. Żeby zadecydować się na konkretne działania trzeba jednak mieć obiektywną świadomość sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Niestety bardzo dużo przedsiębiorców często jest przekonana o swojej silnej pozycji, pomimo bardzo nikłej dokumentacji, bardzo problematycznych ustaleń warunków i braku dobrego przygotowania.
Dobrym pomysłem jest oswojenie się z faktem, że transakcje źle zabezpieczone mogą się nie udać. Statystycznie spotkanie kontrahenta z drugiego końca świata, który jest nieuczciwy rośnie z każdym zakupem. To że zakup udawał się za pierwszym, piątym i dziesiątym razem nie oznacza, że uda się za jedenastym. Niestety, ale okazja czyni złodzieja. Nawet zaufana osoba, która zda sobie sprawę z tego, że może bez konsekwencji po prostu nie wypełnić swojej części zobowiązania, może często pójść tą drogą.
Przecież jeżeli nie posiadamy np. nazwy podmiotu w j. chińskim, to w jaki sposób zamierzamy nawet się z nimi skontaktować? Jeżeli towar, który zamówiliśmy nie był opisywany w zakresie certyfikacji jaką ma spełnia – to jak wskażemy standard, którego wymagaliśmy? Przeoczenie wynikające z braku znajomości podstawowych, prostych faktów jak np. na temat chińskiego języka może kosztować nas całą transakcję.
Źle zweryfikowany kontrahent może mieć problemy finansowe, które uniemożliwią mu działanie dopiero w momencie kiedy będzie wysyłał nasze zamówienie. To kwestia której dałoby się uniknąć dokonując zawczasu dobrej, prawnej weryfikacji podmiotu.
Absolutnie kluczowe znaczenie dla każdej relacji ma umowa. Jeżeli nie jest to możliwe, to nie musi być ona szczególnie trudna - można to dopiąć w formie kilku zdań pomiędzy stronami, tylko żeby ustalić dokładnie kim są strony, co kupują, ile i kiedy się płaci i jak o przywieźć. Naturalnie źle sporządzony kontrakt może być dla nas również źródłem wielu problemów, dlatego zawsze sugerowałbym posiadanie specjalnie przygotowanej umowy do naszej konkretnej sprawy.
Po szkodzie
Ma prawie każde oszustwo znajdzie się metoda zabezpieczenia. Niestety, oszustwom trzeba zapobiegać, a nie próbować je naprawiać po sprawie. Jeżeli jednak znaleźliśmy się w takiej sytuacji działać trzeba również w sposób świadomy.
Oszuści działają różnie. Czasami są bardzo kontaktowi, czasami będą nas unikać, a czasami mogą być bardzo agresywni. Nie ma to znacznie, bo jedyne co się liczy to tak naprawdę to jak naprawić naszą sytuację. Zawsze dobrze podjąć jest negocjacje. Niemniej jednak, muszą być to rzeczowe rozmowy polegające na wskazaniu problemu, strat i opisaniu oczekiwanej rekompensaty. Warto również wziąć pod uwagę to, że często przyjdzie nam na tym trochę stracić – ale umożliwi odzyskanie części pieniędzy.
Niestety często pomiędzy przedsiębiorcami praktykowanie jest prowadzenie wulgarnych rozmów, które nie przynosi żadnych skutków. Wręcz przeciwnie, może spowodować wiele uciążliwych problemów, np. przy przedstawianiu później dowodów w sądzie. Przed napisaniem czegokolwiek do kontrahenta myślmy już o ewentualnym sporze sądowym.
Z tego samego powodu należy zacząć zabezpieczać dowody. Jeżeli problemem jest jakość, to jasno wskazywać problemy kontrahentowi. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług badań wyspecjalizowanego laboratorium mającego zastosowanie dla danego towaru.
Warto dokładnie przejrzeć całą dotychczasową konwersacje z kontrahentem, zabezpieczyć ją (niestety wiele przedsiębiorców w toku przeciągającego się sporu gubi znaczną ilość dokumentów).
Przede wszystkim jednak podstawowym celem powinno być znalezienie odpowiedniej kancelarii prawnej, specjalizującą się w sprawach chińskim. Dzięki temu będzie można wspólnie ustalić działanie i osiągnąć jak najszybsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie problemu. Naturalnie, nie każda sprawa nadaje się do sądu. Niemniej nawet przegrana sprawa może skończyć się dobrze, jeżeli w porę zaczęliśmy zachowywać się profesjonalnie. Da nam to silną pozycję negocjacyjną.
Czasami jednak pójście do sądu będzie konieczne. Postępowanie sądowe w Chinach bywa bardzo satysfakcjonujące, zwłaszcza że chińskie sądy działają znacznie szybciej od polskich. Jeżeli wartość przedmiotu sporu jest znaczna, warunki transakcji mamy dobrze udokumentowane, to koszty postępowania nie powinny przytłoczyć wartości sporu.
Podsumowując
Umowa od kogoś, kto ma doświadczenie w zakresie transakcji z ChRL, jest przydatna także przed wystąpieniem problemów. Prowadzenie interesów w Chinach jest bezpieczne i bardzo rentowne, pod warunkiem że podchodzimy do swojej pracy odpowiedzialnie i rozważnie.
W przypadku oszustwa musimy zachować spokój i nie wciągać się w emocjonalne zatargi. Należy zasięgnąć pomocy profesjonalisty i przygotować strategię, a następnie stopniowo ją realizować, zabezpieczając materiały i przygotowując strategię. Dzięki takiemu działaniu przygotujemy sobie dobrą pozycję negocjacyjną i zabezpieczymy się na wypadek postępowania sądowego.
Jeżeli nie da się wynegocjować, będzie trzeba pójść do sądu albo do arbitrażu. Instytucje te działają dobrze i mogą zagwarantować nam odzyskanie naszych pieniędzy. Niemniej, postępowanie sądowe łączy się z wydatkami. Części z nich nie da się odzyskać. Niezależnie od dobrej lub złej sytuacji naszej sprawy oszustwa, lepiej jest zdecydowanie zapobiegać niż później próbować odzyskać pieniądze. Przy takim zapobieganiu dobrze skonsultować się kancelarią, która przygotuje nam wzorcowe umowy, umożliwiające prowadzenie bezpiecznych transakcji przez wiele lat.
Jeżeli jako przedsiębiorca chcesz mieć bieżące informacje na temat obowiązków prawnych, aktualizacje dot. zmian w Chinach i artykuły dot. codziennych doświadczeń prawników z kancelarii Hanglung Law Biernat & Kossacki, zajmujących się prawem chińskim i międzynarodowym – serdecznie zapraszam do odwiedzenia bloga prawochinskie.com.pl .
Artykuł autorstwa Karola Czekałowskiego z serwisu prawochinskie.com.pl