Wszystkie zabawki dla dzieci dopuszczone do obrotu na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą posiadać obowiązkowe certyfikaty jakości. Świadczą one o tym, że zabawki przeszły niezbędne testy, które gwarantują bezpieczeństwo i jakość kupującym. Ich bark (lub umieszczenie fałszywych oznaczeń przez producenta) nie daje konsumentowi gwarancji bezpieczeństwa zabawek. Takie produkty nie posiadają odpowiednich atestów, nie przeszły kontroli jakości czego rezultatem mogą być wadliwe elementy, szybko powstające uszkodzenia lub wydzielanie szkodliwych toksyn.
Czym jest certyfikat Safe Toys?
Certyfikat Safe Toys to oznaczenie, które jest nadawane przez Instytut ds. Testów i certyfikatów. Współpracuje on z Włoskim Instytutem Bezpieczeństwa Zabawek, który powstał 1978 roku. Jest ceniony na świecie za prowadzenie dokładnych i niezależnych badań na produktach przeznaczonych dla dzieci. Misją instytutu jest badanie zabawek i innych artykułów przeznaczonych dla dzieci.
Oznaczenie nadaje Włoski Instytut Bezpieczeństwa Zabawek (Italian Institute for Toys' Safety), który prowadzi szeroko zakrojone badania dotyczące jakości i bezpieczeństwa. Zadaniem psychologów jest sprawdzenie dla jakiej grupy wiekowej dana zabawka może zostać przeznaczona i jakie dolności dziecko musi posiadać, aby osiągnąć jak najwyższą satysfakcję z zabawy.
Zespoły techników i inżynierów sprawdza, czy zabawka jest bezpieczna dla dziecka pod kątem wydzielania szkodliwych substancji i uszkodzeń mechanicznych. Wymogi bezpieczeństwa stawiane zabawkom są bardzo wysokie, dlatego ważne jest, aby zabawki spełniały normy obowiązujące na terenie EU.
Obowiązkowe oznaczenia na zabawkach = bezpieczeństwo zabawek dla dzieci
Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na oznaczenia, które znajdują się na zabawkach, ponieważ nie wszystkie produkty spełniają wyznaczone normy. Największa liczba fałszerstw dotyczy znaku CE (Conformité Européenne). Każdy producent ma obowiązek umieścić go na produktach po pozytywnym przejściu badań jakości. Niestety jest to też najczęściej mylony i podrabiany ze znaków. Oznaczeniem, które się pod nie podszywa jest China Export. Europejski znak CE ma szeroko rozmieszczone litery, a w China Export stoją blisko siebie. Zawsze należy upewnić się, że producent zabawek użył właściwego znaku CE.
Kolejnym obowiązkowym znakiem jest zabawki nieprzeznaczone dla dzieci poniżej 3 roku życia. Pojawia się na zabawkach, które posiadają drobne elementy i mogą stanowić zagrożenie dla małych dzieci. Jest on niezbędny w procesie nadawania znaku CE. Za umieszczenie go na zabawce, która jest widocznie przeznaczona dla dzieci w wieku poniżej 3 lat grozi kara grzywny.
Obowiązkowy znak na terenie: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Bahrainu, Kataru, Omanu, Kuwejtu i Jemenu jest nadawany w sposób analogiczny dla znaku CE. Daje on kupującym gwarancję, że produkt wprowadzony na rynek jest zgodna z przepisami prawa.
Znak CCC jest obowiązkowy dla zabawek wprowadzanych na rynek chiński. Jeśli producent chce sprzedawać zabawki w Chinach to jego produkty muszą zostać przebadane pod kątem bezpieczeństwa przez Chińskie Centrum Jakości Certyfikacji (CQC). Badanie polega na przeprowadzeniu audytu w siedzibie producenta. Za niego odpowiedzialny jest CQC, a podstawą certyfikacji chińska norma krajowa dotycząca bezpieczeństwa zabawek.
Safe Toys - podsumowanie oznakowania
Dzieci to grupa najbardziej wrażliwych konsumentów. Jednocześnie poznają świat poprzez interakcję. Dlatego konieczne jest, aby zabawki, z których korzystają, były bezpieczne i nie stanowiły dla nich zagrożenia. Znak Safe Toys nie jest obowiązkowy, ale warto go mieć, ponieważ daje to kupującemu gwarancję standardu, jaki firma utrzymuje.
Bardzo ważne jest korzystanie z usług niezależnych laboratoriów i organizacji, aby otrzymać rzetelne informacje dotyczące produktów. Zabawki to produkty, które towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat, dlatego tak ważne jest, aby były produkowane zgodnie z zasadami i przestrzegały unijnych dyrektyw.