Transport z Polski do Chin / Eksport do Chin

Data aktualizacji:
01 gru 2023
Data publikacji:
01 lip 2023
Czas czytania: 4 minuty

Chiny są ogromny rynkiem, na którym popyt na wszelkiego rodzaju produkty potrafi osiągać astronomiczne liczby. Wystarczy spojrzeć na liczbę sprzedanych produktów na Chińskich serwisach zakupowych podobnych do allegro, aby zobaczyć jak wielki jest rynek Chiński. 

W tym wpisie bardziej chcielibyśmy się skupić na transporcie produktów do Chin, z czym to się wiąże i ile to szacunkowo może kosztować. 

Aby, przetransportować dany ładunek do Chin możemy to zrobić wszystkimi gałęziami transportu tzn. drogą morską, kolejową, lotniczą oraz drogową. 

Najpopularniejszy będzie tutaj transport morski, głównie ze względu na najkorzystniejszą cenę. W przypadku transportu morskiego lub kolejowego cena eksportów do Chin jest bardzo niska ze względu na fakt, że kontenery, które przyjechały koleją lub przypłynęły statkiem muszą znowu wrócić do Chin, aby ponownie mogły zostać wykorzystane. 

Wyobraźmy sobie sytuację, że do Polski konkretnie do portu w Gdańsku przypływa statek, na którym mieści się 15 000 kontenerów 20 stopowych. Po rozładunku i wyładowaniu towaru, armator zostaje z pustymi kontenerami, które muszą wrócić z powrotem do Chin. Bilans handlowy pomiędzy Chinami, a Polską jest kilkunasto- krotnie większy na korzyść Chin. Z tego względu kontenery płyną puste, ponieważ Polska nie transportuje tak wielu towarów, aby mogły płynąć wypełnione. Z tego względu stawki na transporty morskie i kolejowe do Chin są tak niskie ponieważ firmy chcą załadować cokolwiek nawet po niskiej stawce, aby nie płynąć lub jechać na pusto. 

Transport lotniczy z Polski do Chin

Transport lotniczy z Polski do Chin jest najszybszą opcją na przetransportowanie ładunku, jednak również też najdroższą. Jeśli chodzi o czas transportu to będzie wynosił od 3 do 9 dni w zależności od serwisu, który wybierzemy. Warto dopytywać o czas transportu naszego przewoźnika. Sam lot trwa, krótko, jednak w tym czasie 3 -9 dni jest wliczone dostarczenie towaru na lotnisko i następnie po rozładunku w miejscy docelowym dostarczenie do klienta. Jeśli chodzi o ceny transportu do Chin drogą lotniczą mogą być bardzo różne, ale możemy szacować, że będą wynosiły od 1 USD do 12 USD za 1 kg ładunku. To oczywiście szacunkowa cena i może znacząco się różnić od realnej oferty na rynku, jednak daje pewien ogląd ile to może kosztować. 

Transport kolejowy kontenerów z Chin
Wyceń Transport z Chin z nami 🇨🇳 🚀
  • 10% zniżki na pierwszy transport

  • W ofercie: Transport kolejowy, lotniczy i morski

Transport morski z Polski do Chin

Transport z Polski do Chin drogą morską morską szacuje się, że zajmuje ok. 36-42 dni. Wszystko zależy od wybranego armatora i portu docelowego, do którego statek będzie wpływał. Transport towarów drogą morską cenowo kształtuje się na poziomie również kilkuset USD za kontener, mówimy tu oczywiście o samej cenie za fracht. Jednak dokładne koszty należy sprawdzić u partnera logistycznego, który przedstawi nam wszystkie koszty. Transporty morskie do Chin najczęściej będą nadawane z portu w Gdańsku. Można jednak, w niektórych przypadkach rozważyć również Hamburg. Wszystko zależy jednak od tego gdzie będzie lepsza oferta i serwis.

Transport kolejowy z Polski do Chin 

Transport do Chin koleją trwa ok. 12-20 dni, wszystko zależy od szczęścia i jak szybko pociągowi uda się pokonać trasę. Nigdy nie będzie wiadomo ile dokładnie dni taki transport potrwa. Może być tak, że pociąg zostanie odstawiony na bocznicę kolejową na 1-2 dni, innym razem może gładko przejechać całą trasę. Jeśli chodzi o cenę transportu kolejowego do Chin to sam fracht szacunkowo wyniesie około. kilkuset USD, jednak również w tym przypadku ta cena jest mocno szacunkowa. Najlepiej jest skontaktować się z firmą logistyczną, która dokładnie wyceni nam taki transport. Transporty w przypadku eksportów będą wychodziły z dwóch miejsc, z terminala kolejowego w Warszawie lub terminala w Małaszewiczach. 

Transport drogowy z Polski do Chin

W przypadku transportu drogowego czas transportu to około 20 dni, jednak jest bardzo uzależniony od tego jak przebiegnie trasa i czy po drodze nie pojawią się jakieś nieprzewidziane zdarzenia. Z tego względu jest bardzo mało popularny i mało korzystny cenowo. Nie ma zbyt wielu zalet, które skłaniały by właśnie do wykorzystania go w przypadku eksportów do Chin. 

Podsumowanie: 

Opcje przetransportowania ładunków z Polski do Państwa Środka jest bardzo wiele. Wybór danego środka najbardziej będzie zależał od naszych potrzeb. Dla części towarów ważny będzie krótki czas dostawy, w przypadku innych najważniejsza może być cena. Jeśli ładunki są duże i ciężkie również wybierzemy bardziej transport morski lub kolejowy niż lotniczy. Eksport do Chin wiąże się z koniecznością również wielu formalności, jednak o tym wkrótce w innym naszym artykule. 

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link
Kategorie:

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 8

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

21 cze 2023
Czas czytania: 3 minuty

Co to są INCOTERMS 2020 ? Zasady INCOTERMS to międzynarodowe reguły handlu obowiązujących na całym świecie. Wykorzystywane są w transakcjach międzynarodowych, aby określić zakres odpowiedzialności, kosztów oraz...

20 mar 2024
Czas czytania: 5 minut

Poniższy artykuł został przygotowany przez Karola Czekałowskiego z serwisu prawochinskie.com.pl, w drodze współpracy pomiędzy blogami o tematyce dot. Chin i eksportu. Wstęp: Kupując lub sprzedając cokolwiek do...

03 lip 2023
Czas czytania: 2 minuty

W transporcie morskim występują terminy demurrage i detention, które odnoszą się do dodatkowych opłat związanych z wykorzystywaniem kontenera. Są to dodatkowe opłaty, które musimy ponieść kiedy przekroczymy...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>