Fraud Blocker

Czym są Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne?

Data aktualizacji:
21 maj 2024
Data publikacji:
15 kwi 2024
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści:

Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne (OPWS) to spisany zakres regulacji w spedycji. Został stworzony przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki (PISiL). Regulacje dotyczą praw i obowiązków spedytora oraz zleceniodawcy transportu np. importera lub eksportera. Nie stanowią źródła prawa, a jedynie są dobrowolnym porozumieniem między stronami. Dzięki OPWS przewożenie ładunków staje się bardziej przejrzyste i bezpieczne, a uczestnicy rynku mogą korzystać z tych samych ujednoliconych zasad. Regulacje zostały utworzone na bazie kodeksu cywilnego i dostosowane do rynku spedycji i transportu. 

Jeśli chciałbym przeczytać całe OPWS kliknij tu: link

Czym jest PISiL? 

Polska Izba Spedycji i Logistyki to zrzeszenie przedsiębiorców mających wpływ na rynku spedycji krajowej i międzynarodowej, logistyki, agencji celnych oraz innych mających związek z obrotem towarów. 

Organizacja ma na celu sprawowanie kontroli nad rynkiem spedycyjnym poprzez działania takie jak udział w tworzeniu aktów prawnych, pomoc w rozwiązywaniu sporów oraz reprezentowanie interesu członków PISiL. Aby dołączyć do stowarzyszenia należy spełnić określone warunki przewidziane przez PISiL. 

Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne- czym są ?

OPWS to zbiór zasad i regulacji między spedytorem, a podmiotem zlecającym transport. W skład OPWS wchodzą 38 paragrafów, które szczegółowo regulują kwestie związane z realizacją spedycji, włączając w to: odpowiedzialność, wynagrodzenie, ubezpieczenie,procedury reklamacyjne, rozstrzyganie sporów, zastaw i zatrzymanie kontenera oraz wiele innych. 

Przykładowo na podstawie OPWS odpowiedzialność odszkodowawcza spedytora ograniczona jest do 2 SDR za 1 kg wagi brutto przesyłki, nie przekraczając łącznej kwoty 50 000 SDR za zdarzenie. Wartość 1 SDR to aktualnie ok. 5.5 zł.  Spedytor nie ma także obowiązku ubezpieczenia przesyłki, o ile nie uzgodnił tego z zleceniodawcą. W przypadku zdarzenia, które doszło ze szkody spedytora możemy się spodziewać odszkodowania w kwocie 11 zł za kg ładunku ! Z tego względu zawsze warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie. 

Co reguluje OPWS? 

  • Definicje: Precyzyjnie określają terminy i pojęcia używane w ramach umowy spedycji, zapewniając jasność interpretacji.
  • Przepisy ogólne: Określają ogólne zadania i obowiązki spedytora, włączając w to standardy postępowania oraz zasady współpracy z zleceniodawcą.
  • Oferta: Ustalają warunki oferty, w tym stawki, terminy jej obowiązywania oraz zasady zmian w ofercie.
  • Umowa spedycji: Definiują zakres zadań spedytora oraz określają moment zawarcia umowy i jej skutki prawne.
  • Zlecenie spedycyjne: Określają formę realizacji zlecenia, zakres obowiązków i odpowiedzialności stron, a także warunki wykonania.
  • Wykonanie zlecenia: Regulują kwestie związane z ryzykiem, obrotem dokumentami, bezpieczeństwem ładunku oraz terminowością wykonania zlecenia.
  • Ubezpieczenia: Określają warunki zawarcia ubezpieczenia cargo w ramach umowy spedycji.
  • Przeszkody w wykonywaniu czynności spedycyjnych: Regulują postępowanie w przypadku wystąpienia przeszkód uniemożliwiających wykonanie zlecenia.
  • Wynagrodzenie spedytora, zwrot poniesionych kosztów: Ustalają zasady wynagrodzenia za wykonaną usługę oraz zasady zwrotu dodatkowych wydatków.
  • Odpowiedzialność spedytora: Określają zakres i warunki odpowiedzialności spedytora za szkody wyrządzone w trakcie realizacji zlecenia.
  • Ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności spedytora: Wskazują sytuacje, w których spedytor nie ponosi odpowiedzialności za szkody.
  • Reklamacje: Określają procedury reklamacyjne w przypadku niezgodności z wykonaniem umowy spedycji.
  • Prawo zastawu i zatrzymania: Regulują prawa spedytora do zastawu i zatrzymania przesyłki w określonych sytuacjach.
  • Przedawnienie: Określają terminy przedawnienia roszczeń wynikających z umowy spedycji.
  • Rozstrzyganie sporów i prawo właściwe: Wskazują procedury rozstrzygania sporów oraz właściwe prawo obowiązujące w przypadku ewentualnych konfliktów.
0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 10

Twoja ocena strony:

Potrzebujesz wsparcia w imporcie lub transporcie towarów? 📦 ✈️
Napisz lub zadzwoń do nas, udzielimy Ci wsparcia w obszarze importu i transportu.
  • pomoc w imporcie i exporcie towarów

  • transport międzynarodowy:  w ofercie: transport kolejowy, lotniczy i morski

Dołącz do dyskusji

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

09 kwi 2024
Czas czytania: 3 minuty

Czym jest rolowanie kontenerów? Rolowanie kontenerów oznacza, że kontenery nie zostały załadowane na statek,  na którym miały płynąć i zostają przesunięte na kolejne wypłynięcie. W praktyce powoduje...

24 kwi 2024
Czas czytania: < 1 minuta

Transport w kółku w spedycji oznacza, że cena transportu liczona jest zakładając przejazd kierowcy z ładunkiem w wyznaczone miejsce i powrót na pusto. To czy transport będzie...

28 mar 2024
Czas czytania: 4 minuty

W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na tańsze i szybsze w budowie domy prefabrykowane, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Ponieważ tradycyjne metody budowy stają się...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
>