Weryfikacja Underwriters Laboratories - czym jest certyfikat UL?

Data aktualizacji:
24 maj 2024
Data publikacji:
24 maj 2024
Czas czytania: 4 minuty

Spis treści:

Certyfikat UL to uznawany na całym świecie certyfikat bezpieczeństwa, przyznawany przez niezależną organizację Underwriters Laboratories (UL). Celem UL jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony konsumentów poprzez przeprowadzanie szeregu badań oraz weryfikacji zgodności towarów, obiektów czy systemów, z obowiązującymi normami bezpieczeństwa na rynkach amerykańskim i kanadyjskim. Znak UL, a więc fizyczne oznakowanie na produkcie, oznacza, że został on poddany kontrolnym testom i spełnia wszystkie wymagane przez Underwriters Laboratories normy bezpieczeństwa. Zdobycie certyfikatu to często pierwszy krok w działalności producentów nowatorskich produktów, bowiem dla wielu komponentów stosowanych w sprzęcie elektrycznym czy budowlanym, etykieta z symbolem UL jest obowiązkowa.


Rodzaje certyfikatów i znaków UL


Znaki UL stanowią najbardziej wyraźny dowód spełniania standardów i mogą być wykorzystywane na różnorodne sposoby: jako etykiety naklejane, tłoczone, formowane lub nanoszone metodą sitodruku na produktach i ich opakowaniach.

Firma UL oferuje dwa rodzaje oznaczeń. Starsze z nich, tzw. Legacy UL Mark jest przez UL określane jako szeroko rozpoznawalne i efektywnie informujące o statusie certyfikacji. Oznaczenie to występuje w kilku wariantach:


  1. UL Listed - dające producentom nie tylko potwierdzenie najwyższej jakości produktu, lecz także możliwość samodzielnego testowania i nanoszenia znaków UL na posiadane towary.

  2. UL Recognized - oznaczenie autoryzujące. Potwierdza, że komponenty używane w produkcji innych wyrobów spełniają normy UL.

  3. UL Classified - dotyczy producentów, którzy wytwarzają produkty spełniające wymogi UL, a także przeprowadzają dodatkowe testy w celu zapewnienia standardów bezpieczeństwa.

  4. UL Verified - stosowane w celach marketingowych i promocyjnych. Takie oznaczenie potwierdza, że używany produkt nie tylko nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń, lecz również wypełnia obietnice producenta. Oznaczenie UL Verified znacząco podnosi prestiż towaru.


                          


Porównanie znaków UL: Listed, Recognized, Classified, Verified



UL zachęca jednak do korzystania z ulepszonego, inteligentnego systemu certyfikacji - Enhanced and Smart UL Marks. Wraz z rozwojem produktów i zdobywaniem przez nie coraz liczniejszych certyfikatów, system ten umożliwia prezentację pełnego zakresu certyfikacji za pomocą jednego znaku.


Inteligentny system znaków UL


Bez względu na wybrany wariant, UL zapewnia, że posiadanie ich znaku na towarze jest bardzo wartościowe. Dlaczego? Bo to klucz do bezpieczeństwa i prestiżu!

Korzyści z posiadania etykiet z certyfikatem UL

Underwriters Laboratories to globalnie uznana firma z wieloma oddziałami na całym świecie.  Nic więc dziwnego, że posiadanie certyfikatu UL niesie kanadyjskim i amerykańskim przedsiębiorcom wiele korzyści. Certyfikat ten bowiem stanowi symbol wysokiej jakości i zgodności z normami bezpieczeństwa, co przekłada się na większe zaufanie ze strony klientów. Pomyślne wyniki badań otwierają nowe perspektywy na rynku. Certyfikacja UL znacznie redukuje również ryzyko wypadków i innych zagrożeń związanych z użytkowaniem produktu.

Jak możesz przygotować się do certyfikacji Underwriters Laboratories? 

O certyfikacji UL warto pomyśleć już na wczesnych etapach rozwoju produktu. Pamiętaj, że Underwriters Laboratories oferuje możliwość sprawdzenia zgodności prototypu produktu z ich oczekiwaniami. Takie rozwiązanie może znacznie zrównoważyć koszty testów końcowych. 

Krok 1. Upewnij się, że dobrze rozumiesz wymagania, które Twój produkt bedzie zobligowany spełnić. Dowiedz się jak najwięcej o procesie certyfikacji, wymogach formalnych jak i potrzebnych dokumentach. W tym celu zajrzyj na stronę internetową UL, lub skontaktuj się z lokalnym oddziałem obsługi klienta. Polski oddział UL funkcjonuje od 2005 roku i znajduje się pod Warszawą.

Krok 2. Przedstaw pełną dokumentację produktu, zawierającą szczegółowe informacje m.in. o kluczowych komponentach,  wymiarach produktu czy sposobach jego zasilania. Nie zapomnij o wysłaniu próbki produktu, przy zachowaniu wymogów dotyczących przesyłki, które mogą wpłynąć na harmonogram i koszty projektu.

Krok 3. UL dokona gruntownej oceny technicznej, w tym przeglądu dokumentacji i sprawdzenia zgodności towaru z odpowiednimi normami. Twój produkt przejdzie serię testów laboratoryjnych w celu oceny bezpieczeństwa i wydajności. W międzyczasie, specjaliści z UL przeprowadzą inspekcje w Twoich zakładach produkcyjnych, zapewniając przystawalność procesów produkcyjnych z wymaganiami.

Krok 4. Jeśli Twój produkt spełni oczekiwania, zostanie on uhonorowany świadectwem jakości. Od tego momentu będziesz mógł umieszczać znak UL na swoich produktach.

Oznaczenia UL - podsumowanie

Obecność etykiet z certyfikatem UL odgrywa kluczową rolę na rynku amerykańskim oraz kanadyjskim. Kompatybilność produktów z wymaganiami UL nie tylko otwiera przedsiębiorcom liczne możliwości, ale przede wszystkim stanowi gwarancję wysokiej jakości i bezpieczeństwa wielu różnych produktów. Podkreśla, że zbadane towary są zgodne z obowiązującymi normami i mogą być bezpiecznie używane.

Zaufanie, które zyskuje się w oczach klientów i kontrahentów, przekłada się z kolei na większą pewność i lojalność wobec marek i producentów. Z tego względu warto certyfikować produkty. 









Udostępnij artykuł:
Kopiuj link
Kategorie:

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 11

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

26 mar 2024
Czas czytania: 7 minut

Branża logistyczna odgrywa kluczową rolę w gospodarce światowej, zapewniając sprawne i wydajne działanie łańcuchów dostaw. Jest to zatem bardzo poszukiwana i konkurencyjna dziedzina dla osób chcących rozpocząć...

14 cze 2024
Czas czytania: 2 minuty

Jeśli prowadzisz biznes z Chinami lub dopiero chciałbyś rozpocząć to spotkasz się z wyzwaniem wysyłania pieniędzy do Chińskich kontrahentów. Aby wysłać pieniądze do Chin jest wiele firm,...

05 lip 2023
Czas czytania: 5 minut

Czym jest agencja celna ?  Agencja celna to prywatne przedsiębiorstwo, które świadczy usługi pośrednictwa pomiędzy klientem, a urzędem przy przeprowadzaniu importów, eksportów lub innych działań. Agencja celna...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>