Certyfikat OEKO-TEX

Data aktualizacji:
22 mar 2024
Data publikacji:
22 mar 2024
Czas czytania: 4 minuty

Wraz z rozwojem technologii zwiększa się świadomość konsumentów, którzy chcą podejmować działania na rzecz ochrony środowiska. Wskutek czego nabywcy chcą przykładać większą wagę do określonych oznaczeń i dokumentacji, które mają na celu potwierdzenie bezpieczeństwa produktu, aby jednocześnie nie był szkodliwy wobec przyrody. Gwarantem jest znacznik z symbolem OEKO - TEX 

Jak charakteryzuje się oznakowanie OEKO - TEX ? 

OEKO-TEX należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych oznakowań międzynarodowych, ktòrej wyznacznikami są jakość i bezpieczeństwo wyrobów tekstylnych i skórzanych. Emisjowane jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry, które zostało założone w 1992 roku. Na chwilę obecną zrzeszenie skupia 17 niezależnych stowarzyszeń badawczych w regionie Europie oraz w Japonii. W Polskim reprezentantem OEKO-TEX jest Instytut Inżynierii Materiałów Włókienniczych, którego siedziba mieści się w Łodzi. Obecnie instytucja wyróżnia następujące certyfikaty takie jak: OEKO - TEX Standard 100 OEKO - TEX Made in Green, OEKO - TEX Responsible Business, OEKO - TEX STeP, OEKO - TEX Organic Cotton,OEKO - TEX Leather Standard oraz OEKO - TEX Eco Passport.

OEKO-TEX Standard 100 

OEKO-TEX Standard 100 to najbardziej znany znacznik OEKO-TEX. Jego posiadanie jest tożsame z gwarancją zapewnienia, że określony wyrób nie posiada żadnych z blisko 100 substancji, które stanowią zagrożenie dla nabywcy, które mogą powodować reakcje alergiczne.. Im kontakt skóry z tkaniną jest bliższy, tym wyższe wymagania musi respektować materiał, stąd też kategoryzacja na 4 klasy: 

● klasa IV – tekstylia i materiały dekoracyjne 

● klasa III – tekstylia i materiały, które nie mają do czynienia bezpośrednio kontaktu ze skórą 

● klasa II – tekstylia oraz materiały dedykowane dzieciom, które w częstszej mierze mają kontakt z wyrobami 

skórzanymi 

● klasa I – tekstylia i materiały dedykowane dzieciom. W owej klasie obowiązują najsurowsze restrykcje.

Zaświadczenie OEKO - TEX Made in Green 

OEKO-TEX Made in Green to oznakowanie przeznaczone dla produktów tekstylnych , który świadczy,że produkt oraz procesy produkcyjnego danej formy realizują wymagania odnośnie bezpieczeństwa nabywcy, pracownika oraz środowiska. Ważne jest, że certyfikat jest ważny przez okres, jednego roku, po tym czasie traci ważność i należy złożyć ponowny wniosek. 

OEKO-TEX Responsible Business to jest autonomiczny układ certyfikacji dla marek i przedsiębiorców zajmujących się branżą tekstylną oraz skórzaną. Dysponowanie owego certyfikatu jest równoznaczne gwarancji, że wytwórca przestrzegał z należytym praw człowieka oraz ochrony środowiska. 

OEKO - TEX STEP to światowy system certyfikacji, który jednak posiada pewne różnice, gdyż nie odnosi się do samych produktów o materiale z tekstyliów lub skróty a wytwarzających ich przedsiębiorstw. Oświadcza, że procesy, które mają miejsce w firmach są wykonywane w stabilny sposób dbając o poczucie bezpieczeństwa oraz morale pracownicze. Owy certyfikat to gwarancja przestrzegania wszystkich kryteriów w zakresie ochrony środowiska. 

OEKO - TEX Organic Cotton to jeden z najnowszych oznakowań, który zawiadamia, że określony towar jest wyprodukowany w minimum 70 % z bawełny organicznej, a produkty są poddane próbie pod aspektem występowania pestycydów i innych groźnych substancji Produkt jest także badany pod kątem GMO przy produkcji. 

OEKO-TEX Leather Standard to oznakowanie mające tylko i wyłącznie zastosowanie do wyrobów skórzanych. Do produkcji wyrobu nie zostały wykorzystane jakiekolwiek szkodliwe substancje, mogące stworzyć zagrożenie człowiekowi bądź środowisku. Tak jak w wypadku OEKO-TEX Standard 100, towary są testowane w każdej fazie produkcji. 

OEKO-TEX Eco Passport 

OEKO-TEX Eco Passport ma użycie przy chemikaliach, gdyż uwierzytelnia wszystkie substancje chemiczne wykorzystywane w produkcji tekstylnej oraz

skórzanej takich jak: barwniki. Oznaczenie gwarantuje, że produkty są bezpieczne dla nabywcy i środowiska. 

W jaki sposób zdobyć certyfikat OEKO-TEX? 

Na początku musimy złożyć dokumenty przez stronę internetową stowarzyszenia oraz opłacić niezbędne koszty. 

W drugiej kolejności nadchodzi czas na skrupulatne badania,które różnią się w zależności o jaki certyfikat się staramy. Jeśli staramy się o certyfikaty, które dotyczącą towarów, musimy wysłać próbkę towaru do jednej z placówki z instytutów badawczych OEKO-TEX, gdzie zostanie poddana dogłębnej analizie. 

Ostatnim krokiem są badania po których jeśli z powodzeniem się zakończą, otrzymuje owe zaświadczenie. 

Otrzymanie certyfikatu nie jest równoznaczny z końcem procedur, z powodu niezapowiedzianych kontroli produktów w zakładach produkcyjnych oraz tych, które uzyskiwane z półek sklepowych/ Jeśli wymagania nie zostaną spełnione certyfikacja może zostać unieważniona. 

W celu weryfikacji czy , dane oznaczenie jest ważne, zachęcamy do wizyty na oficjalnej stronie OEKO-TEX, gdzie może sprawdzić jej aktualność poprzez podanie numeru etykiety. 

Co daje certyfikat OEKO - TEX ? 

Certyfikat OEKO - TEX możemy odnaleźć na wyrobach pochodzenia tekstylnego i skórzanego w każdym zakątku świata. Codziennie z oznaczenia korzysta niezliczona ilość producentów z bliska 100 krajów na całym świecie. To jeden z najbardziej popularnych oznakowań jakościowych dla tekstyliów, co powoduje, że będąc jego właścicielem możemy znacznie ułatwić sprzedaż towarów na rynkach za granicą. Ponadto z każdym kolejnym rokiem rośnie świadomość konsumentów w kontekście nabywanych towarów, przez co posiadanie certyfikatu daje dodatkowy kredyt zaufania przy kupowaniu produktów.


Udostępnij artykuł:
Kopiuj link
Kategorie:

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 0 Liczba ocen: 0

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

03 lip 2023
Czas czytania: 2 minuty

W transporcie morskim występują terminy demurrage i detention, które odnoszą się do dodatkowych opłat związanych z wykorzystywaniem kontenera. Są to dodatkowe opłaty, które musimy ponieść kiedy przekroczymy...

31 paź 2023
Czas czytania: 5 minut

Rynek Chiński jest miejscem z ogromną ilością konsumentów, z tego względu liczba producentów wszelkiego rodzaju, a w tym producentów narzędzi jest naprawdę ogromna. Przechodząc się do marketu...

21 paź 2023
Czas czytania: 6 minut

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie towary można przewozić koleją z Chin? W dobie globalizacji i rosnącej wymiany handlowej, transport kolejowy stał się jednym z kluczowych elementów łańcucha...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>