Jak dostać wizę do Chin - wiza biznesowa, wiza pracownicza

Data aktualizacji:
29 maj 2024
Data publikacji:
29 maj 2024
Czas czytania: 4 minuty

Spis treści:

Państwo Środka to piękny kraj pełen zabytków, historii i pięknych krajobrazów. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka zachęca wiele osób do podjęcia zatrudnienia w Chinach lub prowadzenia tam działalności gospodarczej. Polacy muszą ubiegać się o wizę, aby móc wjechać na teren CHRL. Wiza biznesowa jest niezbędna do poruszania się na terenie tego kraju. Rodzaj wizy zależy od celu podróży. Może to być jednorazowe lub wielorazowe pozwolenie na poruszanie się w ramach wykonywanego zawodu.

Typy wiz do Chin - biznesowa i nie tylko 

Polscy obywatele mają obowiązek wyrobienia wizy w konsulacie Chińskiej Republiki Ludowej. Wiza obowiązuje na terytorium całego kraju za wyjątkiem Hong Kongu i Macao. Wniosek wizowy można złożyć w biurze Chińskiego Centrum Wizowego, które działa przy Konsulacie Chin w Warszawie lub na stronie internetowej Centrum Wizowego.

 1. Wiza turystyczna typu L - wiza jednokrotna ważna przez 180 dni, a dwukrotna przez 6 miesięcy; pozwala na maksymalny pobyt do 30 dni w celach turystycznych.
 2. Wiza biznesowo-handlowa typu M - jednokrotna jest ważna przez okres 3 miesięcy,  dwukrotna przez 6, a wiza wielokrotna jest ważna co najmniej 6 lub 12 miesięcy. Maksymalny pobyt wynosi 90 dni pobytu. Wizę można otrzymać na udział w targach jako wystawca, przeprowadzanie kontroli w fabrykach, wymianę doświadczeń, rozmowy biznesowe lub udział w konferencjach. Ważność wizy wynosi 6 miesięcy od daty wydania.
 3. Wiza naukowa typu F - rodzaj wizy najczęściej jednokrotna, ważna przez okres 6 miesięcy. Posiadający mogą przebywać na terenie Chin przez okres maksymalnie 30 dni. Pozwala na branie udziału w konferencjach, kursach i wymianie doświadczeń.
 4. Wiza pracownicza typu Z - wydawana osobom, które chcą podjąć pracę zarobkową lub wykonać praktyki zawodowe na terenie ChRL. Wiza jednokrotna ważna przez 3 miesiące od daty wydania.

Według informacji z MSZ, aby wjechać na teren Hong Kongu Polacy nie potrzebują wizy, jeśli pobyt jest w celach turystycznych i nie trwa dłużej niż 3 trzy miesiące. Wystarczy okazać paszport (lub paszport tymczasowy), którego ważność musi wynosić minimum miesiąc od daty wyjazdu. Nie ma też obowiązku meldunkowego. W przydatku pobytu tranzytowego ważność musi wynosić minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu. Wiza jest wymagana jedynie, gdy chcesz podjąć pracę zarobkową. Za niewyrobienie wizy i podjęcie pracy grozi kara więzienia lub grzywny.

W celu uzyskania wizy w Hongkongu należy udać się do Urzędu Imigracyjnego (The Immigration Departament).

Jeśli planujesz podróż na trasie Chiny-Hongkong-Chiny, to musisz aplikować  o wizę dwukrotnego wjazdu. Podobnie jest w przypadku planowania podobnej podróży do Macau i na Tajwan.

Konsulat ma prawo do odmowy wniosku, zmiany wielokrotności wjazdu lub dat ważności wizy bez podania przyczyny, Jeśli podróżujesz z niepełnoletnim dzieckiem, to napisz oświadczenie, że jesteś wiadomy wyjazdu dziecka za granicę i ponosisz za nie odpowiedzialność.

Co przygotować, aby aplikować o wizę biznesową M

Do złożenia wniosku o wydanie wizy niezbędne są:

 • paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu z dwoma pustymi stronami;
 • ksero strony z danymi osobowymi i zdjęciem;
 • wniosek wizowy z dwoma kolorowymi zdjęciami i zaproszeni;
 • jeśli lecisz do Chin z innego lotniska niż polskie, to musisz napisać oświadczenie wyjaśniające, w jaki sposób się na nie dostaniesz; 
 • poprawnie wypełniona aplikacja wizowa pobrana ze strony Ambasady Chin.

Zaproszenie do Chin - co to?

Zaproszenie do wizy to  niezbędny dokument, który należy dołączyć do wniosku o wizę biznesową typu M. Zawiera wiele szczegółowych informacji dotyczących szczegółów pobytu. Wystawia go pracodawca lub kontrahent. Wymogi zaproszenia:

 • musi być napisane po angielsku lub chińsku na firmowym papierze (nie może to być zwykły papier);
 • adres w nagłówku ma być zapisany po angielsku i po chińsku; adres powinien być dokładny i posiadać numer telefonu oraz adres e-mail;
 • musi być skierowany do Konsulatu Chińskiej Republiki Ludowej;
 • wyraźna pieczątka firmy chińskiej i podpis osoby decyzyjnej;
 • przy podpisie muszą znajdować osoby decyzyjne muszą znajdować jej dane zapisane po angielsku i chińsku drukowanymi literami: imię i nazwisko, nazwą stanowiska, telefonem, adresem e-mail i datą wydania zaproszenia;
 • pełne dane osobowe zapraszanego;
 • dokładna data wylotu z Polski;
 • dokładna data wylotu z Chin;
 • opis celu wizyty (minimum trzy zdania);
 • kto pokrywa koszty podróży;
 • zdanie: kindly issue visa (rodzaj) for (x) months of validity, up to (x) days of stay each, single/ double/multiple entry.

Posiadanie jakichkolwiek błędów w zaproszeniu lub reszcie dokumentacji skutkuje natychmiastową odmową przyjęcia wniosku wizowego.

Wiza biznesowa do Chin - podsumowanie

Wyrobienie wizy zajmuje od 5 do 6 dni, a w trybie ekspresowym od 3 do 4 dni. Istnieje wiele firm, które zajmują się pomocą w zdobywaniu wizy M. Za ich pośrednictwem w szybki i łatwy sposób zdobędziesz wybrany przez siebie rodzaj dokumentu. Koszt wyrobienia wizy wacha się od 300 do 700 zł, w zależności czy wybrałeś tryb ekspresowy czy nie. 

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link
Kategorie:

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 1

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

25 paź 2023
Czas czytania: 5 minut

W dobie globalizacji i rosnącej wymiany handlowej między krajami, transport z Chin zyskuje na znaczeniu. Właśnie dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad kwestią ubezpieczenia takiego transportu....

30 maj 2023
Czas czytania: 3 minuty

Spis treści Czym różni się ETD od ETA ? Co oznacza CRD?  Co oznacza TT ?  Czas transit time w poszczególnych transportach: W świecie transportu niezwykle ważne...

13 lis 2023
Czas czytania: 6 minut

Nie ma drugiego takiego wynalazku, który by tak zmienił oblicze świata jak samolot - to słowa Alexandra Klemina, jednego z pionierów lotnictwa. W dzisiejszych czasach, transport lotniczy...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>