Transport morski do Arabii Saudyjskiej | eksport morski

Data aktualizacji:
21 maj 2024
Data publikacji:
29 kwi 2024
Czas czytania: 4 minuty

Spis treści:

W 2022 roku Polska wyeksportowała towary o wartości 860 milionów dolarów do Arabii Saudyjskiej. Głównymi produktami eksportowanymi z Polski do Arabii Saudyjskiej były Papierosy Toczone (241 milionów dolarów), Ostrza do Golenia (56,6 miliona dolarów) oraz Wyroby Wypiekane (54,5 miliona dolarów). W ciągu ostatnich 27 lat eksport Polski do Arabii Saudyjskiej rósł średniorocznie o 10,1%, z 63,3 milionów dolarów w 1995 roku do 860 milionów dolarów w 2022 roku. Dla wielu firm z Polski rynek Arabii Saudyjskiej wydaje się być bardzo interesujący, gospodarka w dużej mierze napędzana surowcami jest bardzo chłonna na nowe produkty i rozwiązania. Wiele branż decyduje się na otworzenie biur w tym kraju lub znalezienie pośredników zainteresowanych sprzedażą produktów z Polski w zamian za prowizje. 

Poniżej zobrazowanie PKB gospodarki Arabii Saudyjskiej od 1987r, do 2028 r. 

PKB Arabii Saudyjskiej 1987-2028 r. 

Jak długo trwa transport morski z Polski do Arabii Saudyjskiej?

Fracht morski między Polską a Arabią Saudyjską wynosi od 17 do 49 dni. Duże znaczenie w rozbieżności czasowej ma serwis i armator, którego wybierzemy. Występują serwisy, które trasę z Gdańska do Jeddah pokonują w 17 dni, jednak zdarzają się również dłuższe rejsy trwające 28 dni, a nawet 49 dni. Czas transportu jak widzimy może się znacząco różnić. Ważne jest, abyśmy jako eksporter znaleźli rzetelnego partnera, który jako profesjonalny spedytor przeprowadzi nas przez cały proces spedycyjny w tym odprawę celną oraz zajmie się formalnościami. 

Największe porty w Arabii Saudyjskiej

Największe porty w Arabii Saudyjskiej to:

  1. Port Dżudda (Jeddah Islamic Port) - Jest to największy port morski w Arabii Saudyjskiej, położony nad Morzem Czerwonym. Obsługuje głównie kontenery i ładunki masowe.
  2. Port Rijad (King Abdulaziz Port) - Położony w Dżuddzie, port Rijad jest jednym z najważniejszych portów morskich w kraju. Obsługuje kontenery, ropa naftowa i produkty petrochemiczne.
  3. Port Damman (King Abdulaziz Port) - Znany także jako Port Damman, ten port morski jest kluczowym punktem w regionie Wschodniej Arabii Saudyjskiej. Obsługuje głównie ładunki kontenerowe i ropa naftowa.
  4. Port Jubail (King Fahd Industrial Port) - Położony w pobliżu miasta Dammam, port Jubail jest jednym z największych portów przemysłowych w Arabii Saudyjskiej. Obsługuje przede wszystkim ładunki masowe i produkty petrochemiczne.
  5. Port Yanbu (Yanbu Commercial Port) - Znajdujący się nad Morzem Czerwonym, port Yanbu jest ważnym centrum handlowym dla regionu. Obsługuje ładunki kontenerowe, olej opałowy i produkty przemysłowe.

Ile kosztuje transport morski do Arabii Saudyjskiej ?

Wszystko zależy od tego jaki rodzaj transportu nas interesuje. Czy będzie to transport kontenera 20 DV, 40 DV, 40 HC , a może ładunku drobnicowego LCL składającego się z kilku palet.  Po aktualną cenę najlepiej wysłać do nas bezpośrednie zapytanie z danymi ładunku. Ceny w czasie mogą się zmieniać, z tego względu warto mieć zawsze świeżą wycenę. 

Jakie kontenery występują w transporcie morskim do Arabii Saudyjskiej:

Najpopularniejszymi kontenerami występującymi w transporcie morskim są kontenery 40 HC / 40 DV oraz 20 DV. W większości przypadków używa się tych właśnie kontenerów.

40 HC --> 67.3 CBM pojemności

20 DV --> 32.3 CBM pojemności

40 DV --> 76.3 CBM pojemności

Pojęcie LCL oraz FCL w transporcie morskim

W transporcie morskim możemy nadawać ładunki FCL czyli FULL CONTAINER LOAD lub LCL - LESS CONTAINER LOAD. FCL oznaczają ilości pełnokontenerowe czyli cały kontener towaru, natomiast LCL oznacza wszystkie mniejsze ładunki poniżej jednego kontenera.

W przypadku ładunków LCL ilość towaru podajemy liczbą CBM-ów. Przykładowo 14 CBM towaru.

Alternatywa dla transportu morskiego

Eksport towarów z Polski do Arabii Saudyjskiej odbywa się głównie poprzez spedycję morską lub transport drogowy. Istnieją specjalne linie cargo oraz linie lotnicze, które umożliwiają dostawę towarów do miejsca przeznaczenia transportem lotniczym w ciągu kilku dni. Wszystko zależy jednak od serwisu i linii lotniczej, którą wybierzemy. Arabia Saudyjska posiada takie porty lotnicze jak Rijad, Dżudda, Damam, Dżizan oraz Mekka. Eksport towarów z Polski do Arabii Saudyjskiej staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza w obszarze eksportu produktów. Jeśli interesuje Cie przewóz towarów do Arabii Saudyjskiej wypełnij formularz i odezwiemy się do Ciebie w ciągu kilku godzin. 

Jeśli chciałbyś oferować swoje produkty na rynku Arabii Saudyjskiej to zgłoś się do nas. Znamy rynek transportowy od podszewki i pomogliśmy już naszym klientom w exporcie czy imporcie w wielu sektorach i krajach. Oferujemy transport drogą morską, kolejową, lotniczą i drogową. 

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 1

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

27 maj 2024
Czas czytania: 2 minuty

Obecnie mamy końcówkę maja 2024 roku, a ceny frachtów morskich, kolejowych i lotniczych ponownie rosną. Sytuacja, w której koszty transportu kontenera wzrastają z 1000 USD do 5000...

26 sty 2024
Czas czytania: 5 minut

Dynamiczny rozwój importu z Chin stanowi znaczący czynnik kształtujący światową gospodarkę. Chińskie produkty bezsprzecznie zaznaczają swoją obecność w niemal każdej dziedzinie - od zaawansowanej elektroniki i modnych...

13 cze 2023
Czas czytania: 3 minuty

Formuła incoterms DDP ( Delivered Duty Paid ) w praktyce oznacza, że sprzedający jest odpowiedzialny za dostarczenie ładunku do miejsca przeznaczenia lub do punku, który wspólnie uzgodnimy....

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>