Wyzwania związane z Flexitankami

Data aktualizacji:
22 mar 2024
Data publikacji:
22 mar 2024
Czas czytania: 2 minuty

Flexitanki, jako elastyczne zbiorniki transportowe, przynoszą ze sobą zarówno liczne korzyści, jak i wyzwania. Pomimo coraz większej popularności ich stosowania, istnieje szereg problemów, które mogą wystąpić podczas użytkowania, instalacji oraz transportu. Poniżej omówimy najważniejsze kwestie związane z flexitankami oraz sposób radzenia sobie z nimi.

Regulacje i ryzyko

Jednym z głównych problemów związanych z flexitankami jest ich słaba regulacja. Kodeks CTU (Code of Practice for Packing of Cargo Transport Units) głównie zawiera ogólne porady praktyczne, pozostawiając wiele kwestii dotyczących flexitanków niewyjaśnionych. Warto zauważyć, że kodeks ten zabrania używania flexitanków do transportu towarów niebezpiecznych. Ponadto, ze względu na wielomodalność transportu, elastyczny zbiornik w kontenerze musi wytrzymać różnego rodzaju obciążenia, jakie mogą wystąpić podczas transportu morskiego, drogowego oraz kolejowego.

Największe wyzwania:

• Nawet najmniejsze błędy produkcyjne w flexitanku mogą prowadzić do całkowitej utraty płynu. 

• Nawet najmniejsze błędy w procesie instalacji lub napełniania mogą potencjalnie prowadzić do szkody.

• Używanie flexitanków jest znacznie bardziej złożone niż prezentują to producenci.

• Analiza przyczyn w przypadku reklamacji jest trudna. W szczególności trudno odróżnić wadę spowodowaną transportem lub nieodpowiednim kontenerem od wady inherentnej w produkcie ("inherent vice").

Niebezpieczeństwo dla środowiska:

Kolejnym negatywnym aspektem jednorazowych flexitanków, który nie może być lekceważony, jest ich złe bilansowanie środowiskowe. Ze względu na wielowarstwową konstrukcję folii plastikowych, materiały te muszą być w większości przypadków utylizowane na miejscu przeznaczenia, co stanowi obciążenie dla środowiska.

Profil strat

Straty związane z flexitankami mogą wynikać z pękniętych worków plastikowych, uszkodzonych ścian i wewnętrznej zawartości kontenera, wycieków z flexitanku z powodu wadliwych zaworów lub przecieków w materiale. Deformacje ścian kontenera potwierdzają, że mogą wystąpić nawet podczas testów obciążeniowych przeprowadzonych przez producentów flexitanków.

Źródła błędów

Obok wątpliwej jakości flexitanków, istnieje także problem ze standardowymi kontenerami, które nie zostały strukturalnie zaprojektowane pod kątem takiego rodzaju obciążeń. Użycie flexitanków często trwale osłabia strukturę kontenerów, zwiększając tym samym niebezpieczeństwo uszkodzenia towarów podczas kolejnych transportów. Ponadto, trudno jest jednoznacznie ustalić przyczynę uszkodzenia flexitanków, ponieważ mogą one wynikać z wielu różnych czynników.

Podsumowując, choć flexitanki stanowią efektywne rozwiązanie dla wielu firm transportowych, to ich używanie wiąże się z szeregiem wyzwań i ryzyk. Konieczne jest przestrzeganie złożonych procesów organizacyjnych, strukturalnych i technicznych oraz stosowanie materiałów o dobrej jakości. Tylko wtedy można liczyć na bezpieczne i skuteczne wykorzystanie flexitanków w transporcie towarów.

źródło: Raport HDI Risk Consulting ( Technical information on the use of flexitanks in containers in multimodal transport  ) 

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link
Kategorie:

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 2

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

24 kwi 2024
Czas czytania: < 1 minuta

Transport w kółku w spedycji oznacza, że cena transportu liczona jest zakładając przejazd kierowcy z ładunkiem w wyznaczone miejsce i powrót na pusto. To czy transport będzie...

09 cze 2023
Czas czytania: 4 minuty

Przy sprowadzaniu towaru z Chin musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku VAT oraz cła. Aby legalnie wprowadzić towary z Chin do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej...

31 maj 2023
Czas czytania: 2 minuty

Dzisiaj rozpoczął się pierwszy dzień Targów China Home Life Poland. Targi potrwają od 31 maja do 2 czerwca 2023 r. Razem z targami Homelife odbywają się targi...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>