Transport kolejowy z Chin

Data aktualizacji:
30 kwi 2024
Data publikacji:
28 maj 2023
Czas czytania: 9 minut
Terminal kontenerowy transport kolejowy

Spis treści:

Transport kolejowy z Chin w ostatnich latach jest jednym z najczęściej wybieranych środków transportu obok transportu morskiego. W 2020 roku przez połączenia kolejowe Chiny-Europa przetransportowano rekordową ilość towarów, co świadczy o rosnącej popularności transportu kolejowego. W latach 2016-2021 liczba pociągów na trasie Chiny-Europa wzrosła z 1702 do 15183 rocznie. Z oficjalnych informacji wynika, że łącznie 82 trasami pociągi docierają obecnie do prawie 200 miast w 24 krajach europejskich, tworząc sieć transportową obejmującą cały kontynent. Wynika to przede wszystkim z dobrze skomunikowanego szlaku kolejowego pomiędzy Polską, a Chinami.

Ile trwa transport kolejowy z Chin?

Ważnym elementem jest szybkość dostawy, która aktualnie wynosi od około 14 do 22 dni. Transport drogą kolejową z Chin jest opłacalny ze względu na stosunek ceny do czasu dostawy. Krótszy czas tranzytu kontenerów koleją jest największą przewagą nad transportem morskimTransport drogą lotniczą jest najszybszym sposobem dostawy, ale dużo mniej atrakcyjnym cenowo od kolei. Należy jednak zaznaczyć, że czas przewozu jest uzależniony od danego okresu, dlatego warto zawsze zapytać firmy, u której zlecamy transport kolejowy jaki jest transit time dla konkretnego ładunku. Zdarza się, że pociąg może dojechać w ok. 11 dni, jednak w skrajnych przypadkach czas przewozu wynosi w granicach do około 25 dni. Średnio możemy przyjąć, że pociąg pokonuje trasę w ok. 16 dni. Pociągi formowane są w składy po 40 kontenerów. Niektóre składy potrafią być odstawiane na bocznice na kilka dni, ze względu na duże natężenie ruchu, które może wystąpić po drodze. Więc jeśli ładunek się opóźnia to proszę być spokojnym bo to całkowicie normalna sytuacja, która może wystąpić.

Jeszcze inna sprawa dotyczy ładunków niebezpiecznych, które często muszą jechać przez inne terminale kolejowe i wtedy najczęściej czas wyjazdu czyli ETD może być dopiero za 2 tygodnie. Wyjazdy ładunków, które zawierają baterie może potrwać nieco dłużej, dlatego zawsze należy pytać o ETD danego ładunku oraz transit time TT.

Rozkład jazdy pociągów:

Jeśli chodzi o wyjazdy pociągów z Chin to w przypadku gotowości towaru przykładowo dzisiaj. Możemy się spodziewać wyjazdu pociągu za ok. 7-10 dni. Pociągi kursują 2-3 razy w tygodniu w zależności jak wyglada obowiązujący rozkład jazdy pociągów, jednak towar musi być dostarczony 7 dni wcześniej przed wyjazdem.

Transport kolejowy kontenerów z Chin
Wyceń Transport z Chin z nami 🇨🇳 🚀
 • 10% zniżki na pierwszy transport

 • W ofercie: Transport kolejowy, lotniczy i morski

Jak przebiega trasa kolejowa z Chin do Polski?

Transporty wychodzą z całych Chin, jednak w sieci kolei chińskich jest kilka głównych terminali. Transporty drogą kolejową w początkowej fazie prowadzą przez Mongolię lub przez Kazachstan oraz później przechodzą przez Rosję. Państwo Środka zainwestowało w nowy jedwabny szlak poprzez budowę sieci kolejowych. Kolejowy jedwabny szlak jest jednym z najważniejszych projektów infrastrukturalnych realizowanych przez Chiny. Budowa nowoczesnego jedwabnego szlaku sprawiła, że Chiny stworzyły skuteczne połączenie kolejowe z Europą, a współpraca z Państwem Środka stała się łatwiejsza. Kontenery po dotarciu do Europy rozchodzą się na inne europejskie kraje, gdzie dosyć rozbudowana jest sieć kolejowa.

mapa przebieg tray transportu kolejowego z Chin do Polski

Ile kosztuje transport kolejowy z Chin

Cena transportu kolejowego z Chin jest uzależniona od okresu w roku oraz sytuacji na rynku, ale statystyki z zeszłego roku pokazują, że ceny kształtują się w granicach od około 150 USD do 250 USD za CBM, czyli za m3 towaru załadowanego do kontenera. Przewóz kontenerów zawierających niestandardowe ładunki może się jednak różnić kosztowo w zależności od rodzaju towaru. Cenę konkretnego ładunku zawsze należy sprawdzać indywidualnie. Transport kolejowy do Polski z Chin jest droższy niż transport morski, co głównie wynika z większych kosztów obsługi. Na kontenerowcach potrafi płynąć ponad kilkanaście tysięcy kontenerów, w przypadku kolei na składzie jedzie około 40 kontenerów.

Poniżej dla zobrazowania jak wygląda 1 CBM towaru w kontenerze. Jeśli nie wiesz jak obliczyć ile CBM-ów zajmie twój towar możesz skorzystać z kalkulatora.

Rodzaje pociągów i kontenerów: 

Istnieje wiele rodzajów pociągów jednak ładunki przewożone są standardowymi pociągami towarowymi, które mieszczą na składzie ok. 40 kontenerów.

W przypadku rodzajów kontenerów to na kolei z Chin występują jedynie kontenery 40 HC, których wymiary znajdują się na zdjęciu poniżej. W przesyłkach kolejowych oprócz ładunków pełnokontenerowych FCL można nadawać również transport drobnicowy LCL.

kontener 40HC

Jaki ładunki można transportować koleją?

Przyjmuje się zasadę, że w transporcie kolejowym można transportować tylko ładunki tzw. NON-HAZ, czyli krótko mówiąc bezpieczne, które nie zawierają płynów oraz baterii. Jednak nie jest to zawsze prawda, niektóre ładunki zawierające baterie oraz płyny odbiegają od tej reguły. Każdy produkt należy sprawdzać indywidualnie z firmą, która realizuje dla nas transport kolejowy. Zazwyczaj w przypadku towarów z wbudowanymi bateriami transport jest możliwy, jednak baterie luzem są już niestety zabronione.

Jak zlecić transport kolejowy z Chin?

Najbezpieczniejszą metodą zlecania transportu kolejowego z Państwa Środka jest powierzenie ładunku polskiej firmie. Przede wszystkim chodzi w tym o to, aby ładunek był ubezpieczony przez polską firmę ubezpieczeniową i w razie potrzeby środki będzie łatwiej odzyskać.

Druga sprawa dotyczy fachowej wiedzy w transporcie kolejowym, działając z Polskim partnerem mamy pewność, że wszystko zostanie dopilnowane i w razie potrzeby zawsze możemy liczyć na pomoc.

Kolejną sprawą jest odprawa towaru, aby dopuścić towar do obrotu w Polsce niezbędna jest odprawa celna. Firmy świadczą kompleksowe usługi i z automatu zrobią nam taką odprawę w cenie około 50-60 USD. Wtedy mamy pewność, że towar zostanie legalnie wprowadzony do obrotu, a my mamy spokojną głowę.

Opóźnienia w transporcie kolejowym z Chin

Przewóz towarów koleją pod względem opóźnień jest dosyć nieprzewidywalny. Możemy stwierdzić, że 90% ładunków mieści się w podanym czasie dostawy, jednak w części występują opóźnienia w dostawach o około 7-10 dni. Wszystko zależy od natężenia ruchu oraz od tego czy pociąg nie przystanie na jakiejś bocznicy kolejowej na kilka dni. Przy zamówieniu transportu kolejowego warto zawsze sprawdzać śledzenie pociągu samodzielnie tak, aby mieć wszystkie informacje na bieżąco, warto też pytać bezpośrednio swojego spedytora o tą informację.

Przed okresem świątecznym czas transportu może się wydłużyć ze względu na wzrost popytu na szybsze formy transportu do Europy.

Odprawa celna w transporcie kolejowym z Chin

Każdy towar, aby legalnie można go było sprzedawać musi przejść odprawę celną. Istnieją dwa rodzaje odprawy odprawa standardowa najczęściej spotykana oraz odprawa 33a. Ta druga jednak wiąże się z koniecznością wypełniania sporej ilości formalności oraz zgody urzędu. Umożliwia rozliczanie VAT-u należnego przy imporcie późniejszego rozliczenia w deklaracji VAT-owskiej.

Skupmy się jednak na odprawie, która jest stosowana w większości przypadków. Po dotarciu towaru do Polski koniecznie jest odprawienie towaru. Firma, która organizuje dla nas transport z Chin zgłasza towar do odprawy celnej w agencji celnej, do odprawy niezbędne są takie dokumenty jak packing listfaktura handlowa oraz ewentualnie przy niektórych produktach certyfikaty. Po odprawie, aby otrzymać towar musimy opłacić cło oraz podatek VAT, który został wyliczony od wartości towaru. Podatek VAT wynosi standardowo 23%, cło różni się w zależności od produktu, poradnik jak sprawdzić cło znajdziesz w innym naszym poradniku.

Dokumenty potrzebne przy transporcie kolejowym z Chin

W transporcie transportem kolejowym, morskim czy lotniczym zawsze wymagane będą takie dokumenty jak packing list, faktura handlowa oraz niezbędne certyfikaty przy niektórych produktach, często elektronicznych. Wzory dokumentów oraz dokładne informacje znajdziesz w innym naszym poście.

Sprzedawcy w Chinach często jeśli zapytamy ich o invoice czy packing listę będą wiedzieli o jakie dokumenty chodzi, warto jednak sprawdzić czy na dokumentach są zawarte wszystkie niezbędne dane.

Konsolidacja towaru przy transporcie kolejowym z Chin

Towary z Chin często trafiają na konsolidację do jednego miejsca gdzie ładowane są do jednego kontenera i wysyłane. Warto zapytać firmę, z którą realizujemy transport o skonsolidowanie towaru, w praktyce to polega to na dostarczeniu przez kilku naszych załadowców towaru w jedno miejsce i wysyłkę wszystkiego razem. Wyzwanie jednak pojawia się w związku z kilkoma fakturami od kilku załadowców co wiąże się z koniecznością zrobienia kilku odpraw celnych do każdej faktury. Często importerzy jednak decydują się na wystawienie jednej faktury zbiorczej na wszystkie towary, tak aby zaoszczędzić pieniądze.

Śledzenie ładunków w transporcie kolejowym z Chin

Przy zamówieniu transportu kolejowego z Chin warto sprawdzić status transportu samodzielne, niektóre strony umożliwiają śledzenie takiego ładunku. Część firm spedycyjnych niestety nie wysyła takich statusów.

Ubezpieczenie ładunku w transporcie kolejowym z Chin

Ubezpieczenie ładunku w transporcie z Chin koleją jest niezwykle ważnym elementem, pomimo tego, że procent ładunków, które dochodzą uszkodzone jest niezwykle niski to warto jednak zapewnić sobie dodatkową ochronę. Odpowiednie ubezpieczenie gwarantuje całkowite bezpieczeństwo towaru. Warto dopytać firmę, w której zlecamy transport towarów jakiego typu ubezpieczenie posiadają i co jest w nim zawarte.

Jakie niespodzianki mogą nas spotkać podczas transportu z Chin:

Inspekcja celna w Chinach

W niektórych przypadkach nasz towar zostaje wytypowany do inspekcji celnej w Chinach i będzie się to wiązać z dodatkowym kosztem, który może wynosić około 200 USD. Jednak ta kwota będzie różnić się w zależności czy mówimy o pełnym kontenerze czy mniejszych ładunkach tzw. drobnicy.

Rewizja kontenera w Polsce

Urząd celny w Polsce może wytypować ładunek do rewizji celnej i też wiąże się to z dodatkowym kosztem. Celnicy sprawdzają czy produkt jest odpowiednio oznakowany i zgadzają się informacje, które zostały zadeklarowane w dokumentach. Więcej informacji o rewizji celnej znajdziecie tutaj.

Problemy w odprawie celnej

W przypadku odprawy celnej do niektórych produktów mogą być wymagane dokumenty takie jak certyfikat CE, deklaracja zgodności lub odprawa sanepidowska jeśli produkt będzie miał kontakt z żywnością. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji należy jak najszybciej dostarczyć niezbędne dokumenty, aby nie generowały się koszty składowania, o których kilka informacji poniżej.

Koszty składowania

Po przyjeździe ładunku do Polski mamy kilka dni wolnych od opłat, jednak po kilku dniach zaczną naliczać się opłaty za składowanie, które liczone są od jednego m3 towaru czyli 1 CBM-a. Opłaty mogą być różne w zależności od tego na jakim terminalu oraz magazynie stoi ładunek. Zawsze przed zleceniem transportu warto zapytać się ile wynoszą koszty składowania.

Gdzie docelowo trafia nasz ładunek z Chin?

Jeśli chodzi o pełne kontenery to trafiają docelowo do Małaszewicz skąd możemy go odebrać specjalną naczepą dostosowaną do transportu kontenerów.

W przypadku ładunków mniejszych niż jeden kontener czyli drobnicowych trafiają do Warszawy gdzie są rozformowywane na magazyn, skąd potem można je odebrać.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji lub chciałbyś uzyskać poradę skontaktuj się z nami.

Alternatywy dla transportu z Chin drogą kolejową

Transport koleją to nie jedyny rodzaj transportu towarów z Chin do Polski. Na trasie z Chin do Europy najpopularniejszym rozwiązaniem jest fracht morski. W przypadku importu towarów dużych gabarytów w porównaniu do transportu kolejowego transport morski jest tańszy. Zapewnia bardziej konkurencyjne stawki ponieważ oferuje ogromne ilości miejsca na wielkich statkach kontenerowych. Przewozy kolejowe są jednak szybszą alternatywą dla transportu morskiego. Transport drogą morską trwa ok. 42 dni dni, w porównaniu do 14-22 dni w tranzycie towarów z Chin drogą kolejową. Spedycja kolejowa w porównaniu z transportem morskim jest droższa, ze względu na duże koszty obsługi na długiej trasie do Polski i Europy.  

Zalety transportu kolejowego takie jak szybsze przewożenie towarów oraz mniejszy wpływ na środowisko powodują, że jest często wybierany przez firmy z Europy, które chcą obsługiwać swoje azjatyckie ładunki. W logistyce kontenera z Chin planowanie łańcucha dostaw. Na trasie Chiny Europa również możemy skorzystać z transportu lotniczego oraz transportu drogowego. 

Transport kolejowy kontenerów z Chin
Wyceń Transport z Chin z nami 🇨🇳 🚀
 • 10% zniżki na pierwszy transport

 • W ofercie: Transport kolejowy, lotniczy i morski

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 23

Twoja ocena strony:

 • Rafał pisze:

  Chciałbym dopytać czy certyfikat CE będzie potrzebny w przypadku zegarków?

 • Powiązane artykuły

  Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

  09 lis 2023
  Czas czytania: 6 minut

  Ten artykuł omawia wymogi certyfikacyjne, proces rejestracji oraz inne ważne informacje dotyczące importu kosmetyków z Chin do Polski. Dowiesz się, jakie certyfikaty i oznaczenia muszą posiadać chińskie...

  11 cze 2023
  Czas czytania: 3 minuty

  Co to jest konsolidacja przesyłek ?  Importując towary z Chin często zdarza się, że zamawiane towary pochodzą od różnych producentów. Jest to dosyć problematyczna sprawa, ponieważ gdyby...

  06 gru 2023
  Czas czytania: 2 minuty

  W dzisiejszym zglobalizowanym świecie transport odgrywa kluczową rolę w łączeniu firm i konsumentów na różnych kontynentach. Wśród różnych rodzajów transportu, kolejowy transport towarowy stał się opłacalną i...

  Link artykułu został skopiowany.

  Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

  Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
  Newsletter
  menu
  >