Co to jest Telex Release? Odbiór kontenera w transporcie morskim

Data aktualizacji:
01 lip 2024
Data publikacji:
01 lip 2024
Czas czytania: 2 minuty

Spis treści:

Telex Release to dokument, dzięki któremu możliwy jest odbiór towaru w porcie. Dzięki niemu kontener zostaje zwolniony i możemy odebrać ładunek. Dzięki Telex Release do odbioru ładunku nie musimy dostarczać oryginalnego konosamentu, przez co dużo przyśpiesza proces odbioru towaru i zamiast oczekiwania na dostarczenie oryginały, które może trochę trwać wystarczy Telex i towar może zostać natychmiastowo odebrany. 

Jak wygląda w praktyce wydanie Telex Release? 

Firma w Państwie nadania, która jest odpowiedzialna za wysyłkę kontenera gdy otrzyma oryginał konosamentu, może wystawić Telex Release i dzięki temu odbiorca w porcie przeznaczenia może odebrać towar natychmiastowo.

Dzięki temu wystarczy, że oryginały B/L zostaną złożone w porcie nadania i nie ma konieczności przedstawiać oryginału w porcie przeznaczenia, tylko wystawiany jest Telex i towar zostaje zwolniony do odbioru. 

Jak oprócz telex release odebrać ładunek w porcie? 

Towar możemy zostać również wydany przy okazaniu przez odbiorcę konosamentu Bill of lading ( B/L) lub Sea Waybill ( inaczej: express Bill of Lading ). 

Dlaczego korzysta się z telex release? 

Dzięki Telex Release nie musimy dostarczać oryginalnego konosamentu i dodatkowo dokument może być przesłany w szybki sposób drogą elektroniczną co bardzo ułatwia proces odbioru towaru.  

Jaka jest różnica między Telex Release, a Express Release?  

W obu przypadkach towar z portu można odebrać natychmiastowo. 

Natomiast różnica polega na tym, że w Express B/L nie używa się oryginału konosamentu morskiego B/L i nie jest wydawany w przeciwieństwie do Telex Release gdzie oryginalny konosament jest wydawany, tak aby otrzymać Telex Release. Express Release można użyć tylko w określonych przypadkach.

Zalety korzystania z Telex Release:

  • Szybszy odbiór towaru w porcie bez konieczności dostarczania oryginału morskiego listu przewozowego (B/L)
  • Możliwość przesyłania dokumentu drogą elektroniczną, co usprawnia obieg.
  • Brak ryzyka związanego ze zgubieniem dokumentów i problemów z tym związanych
  • Uniknięcie opłat magazynowych przez szybkie zwolnienie kontenera
  • Agent zwalniający /Firma Żeglugowa przesyła Telex Release do naszego spedytora 

Podsumowanie

Telex Release bardzo pomaga importerom i eksporterom w transporcie morskim. Przyśpiesza czas zwolnienia towaru i zmniejsza liczbę formalności po stronie odbiorcy. Obieg dokumentów w formie elektronicznej sprawia, że wszystko można załatwić dużo szybciej. 

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 1

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

12 cze 2023
Czas czytania: 7 minut

Przy każdym imporcie z Chin, aby towar mógł zostać dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej konieczne jest dokonanie odprawy celnej. Możemy upoważnić agencję celną do reprezentowania...

27 kwi 2024
Czas czytania: 4 minuty

Gospodarka Brazylii jest największą gospodarką w całej Ameryce Południowej. Eksport do Brazylii jest ciekawą możliwością dla europejskich firm na podbicie nowo wschodzącego rynku. Towary z z Europy...

13 gru 2023
Czas czytania: 4 minuty

Transport morski i lotniczy odgrywają kluczową rolę w handlu międzynarodowym Kanady. Kraj ten należy do światowych liderów zarówno w eksporcie, jak i imporcie, a jego geograficzne położenie...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>