Jakie ładunki można transportować koleją z Chin?

Data aktualizacji:
01 gru 2023
Data publikacji:
21 paź 2023
Czas czytania: 6 minut

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie towary można przewozić koleją z Chin? W dobie globalizacji i rosnącej wymiany handlowej, transport kolejowy stał się jednym z kluczowych elementów łańcucha dostaw. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jakie ładunki można przewozić tą metodą z Państwa Środka. Zaczniemy od omówienia jakie towary mogą być przewożone koleją z Chin.. Nie zabraknie również informacji na temat transportu produktów elektronicznych i technologicznych, które są jednym z głównych towarów eksportowych Chin. W dalszej części artykułu przyjrzymy się przewozowi towarów konsumpcyjnych i artykułów gospodarstwa domowego, które są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Celem tego artykułu jest rozwianie wszelkich wątpliwości i odpowiedzenie na pytania dotyczące transportu kolejowego z Chin. Mamy nadzieję, że dzięki temu zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci lepiej zrozumieć ten ważny aspekt globalnej wymiany handlowej.

1. Jaki towary można przewozić transportem kolejowym z Chin? 

Transport kolejowy z Chin charakteryzuje się restrykcjami jeśli chodzi o transport towarów. W większości na kolei transportowane są produkty, które określane są jako NON-HAZ czyli najprościej to ujmując bezpieczne. Do takich produktów zaliczają się towary nie zawierające baterii, płynów, nie są wybuchowe oraz nie zawierają innych szkodliwych substancji. 

--> 🔋 Baterie

Jednak w niektórych przypadkach jeśli przykładowo baterie są wbudowane w produkt jest możliwość transportu tego typu towarów koleją. Mówimy tutaj przykładowo o produktach z akumulatorem, który umieszczony jest wewnątrz urządzenia. Wtedy transport jednak może być droższy, niż standardowe bezpieczne towary oraz czas transportu może być wydłużony ze względu na to, że ładunek będzie transportowany przez inny terminal kolejowy w Chinach, który akceptuje tego typu towary. 

--> 💧 Płyny

Również niektóre towary zawierające płyny mogą zostać przetransportowane koleją z Chin. Wszystko jednak zależy od indywidualnej specyfiki danego produktu. Warto zawsze zapytać firmy spedycyjnej czy transport danego produktu będzie możliwy, zdarzają się na rynku sytuacje kiedy jedna firma spedycyjna nie będzie miała możliwości transportu danego towaru , z kolei inna już zaakceptuje dany towar. Zawsze w tej kwestii warto pytać bezpośrednio u źródła. 

Transport kolejowy kontenerów z Chin
Wyceń Transport z Chin z nami 🇨🇳 🚀
  • 10% zniżki na pierwszy transport

  • W ofercie: Transport kolejowy, lotniczy i morski

2. Co zrobić, aby sprawdzić czy dany towar może zostać przetransportowany transportem kolejowym z Chin? 

Jeśli produkt nie zawiera baterii, ani płynów i zalicza się do kategorii towarów NON-HAZ czyli bezpiecznych to w większości wypadków transport drogą kolejową będzie możliwy.

Problem może pojawić się kiedy towar zaliczany jest do kategorii HAZ czy towarów niebezpiecznych, wtedy zawsze należy poprosić producenta danego towaru o kartę charakterystyki czyli MSDS i podesłać taki dokument do firmy spedycyjnej, która realizuje dla nas transport. Wtedy otrzymamy 100 % potwierdzenie, że dany towar może zostać zaakceptowany w transporcie kolejowym. 

Jest to niezwykle ważna sprawa przy planowaniu łańcucha dostaw. Przykładowo jeśli szykujemy się do zamówienia dostawy towaru, aby zdążyć na konkretny czas w roku to informacja czy towar zostanie zaakceptowany w transporcie kolejowym jest niezwykle ważna, ponieważ czas transportu kolejowego będzie oscylował w granicach od 11 do 25 dni, natomiast w przypadku transportu morskiego, który będzie koniecznością w przypadku towarów niebezpiecznych zajmie od 36 do nawet 50 dni, w szczególnych przypadkach. 

3. Rodzaje towarów przewożonych koleją z Chin

Transport kolejowy z Chin to niezwykle efektywny sposób przewożenia różnego rodzaju towarów. Elektronika, oświetlenie, narzędzia, zabawki, meble, maszyny przemysłowe,  - to tylko niektóre z produktów, które regularnie docierają do nas z Państwa Środka. Dzięki rozbudowanej sieci połączeń kolejowych, możliwe jest dostarczenie praktycznie każdego rodzaju ładunku w bezpieczny i efektywny sposób. Warto jednak pamiętać, że każdy rodzaj ładunku wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i warunków przewozu. Dlatego też, zawsze warto skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie.

Wskazówka: Przygotowując ładunek do transportu, warto zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie towaru, a także na spełnienie wszystkich wymogów celnych i regulacyjnych.

4. Transportowanie produktów elektronicznych i technologicznych z Chin

Chiny są globalnym liderem w produkcji produktów elektronicznych i technologicznych, a kolej jest jednym z najpopularniejszych środków transportu tych towarów. Elektronika, takie jak telewizory, komputery, telefony komórkowe, a także zaawansowane technologie, takie jak drony, roboty, sprzęt medyczny, są często transportowane koleją z Chin. Poniżej znajduje się tabela porównawcza pokazująca różne typy produktów elektronicznych i technologicznych, które są najczęściej transportowane koleją z Chin.

Typ produktuPrzykładowy produktŚrednia ilość transportowana koleją rocznie
Elektronika konsumenckaTelewizory, komputery, telefony komórkowe2 miliony ton
Zaawansowane technologieDrony, roboty, sprzęt medyczny1 milion ton

Transport kolejowy z Chin jest nie tylko efektywny kosztowo, ale także szybki i niezawodny. Dzięki rozbudowanej sieci kolejowej, produkty elektroniczne i technologiczne mogą być dostarczane do różnych części świata w krótkim czasie. Bezpieczeństwo jest również kluczowym czynnikiem, który sprawia, że transport kolejowy jest idealnym wyborem dla tych delikatnych i kosztownych produktów. Warto pamiętać jednak, że towary transportowane koleją z Chin warto ubezpieczyć. Więcej o ubezpieczeniach w innym naszym artykule. 

5. Przewóz towarów konsumpcyjnych i artykułów gospodarstwa domowego z Chin

Analizując dane z ostatnich lat, zauważalny jest znaczny wzrost w transporcie towarów konsumpcyjnych i artykułów gospodarstwa domowego z Chin. Elektronika, meble, sprzęt AGD i RTV, odzież oraz zabawki to tylko niektóre z produktów, które są najczęściej importowane z Państwa Środka. Poniżej prezentujemy tabelę porównawczą, która pokazuje różnice w ilości przewożonych towarów w ciągu ostatnich pięciu lat.

RokElektronikaMebleSprzęt AGD i RTVOdzieżZabawki
201620%15%25%30%10%
201722%17%27%32%12%
201824%19%29%34%14%
201926%21%31%36%16%
202028%23%33%38%18%

Widać wyraźnie, że wszystkie kategorie produktów zanotowały wzrost. Jest to dowód na to, że transport kolejowy z Chin jest niezwykle efektywnym i popularnym środkiem przewozu towarów konsumpcyjnych i artykułów gospodarstwa domowego.

Często Zadawane Pytania

Jakie są koszty transportu kolejowego z Chin?

Koszty transportu kolejowego z Chin mogą się różnić w zależności od rodzaju towaru, jego wagi, wymiarów oraz odległości. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem lub firmą spedycyjną, aby uzyskać dokładne informacje.


Czy transport kolejowy z Chin jest bezpieczny dla delikatnych towarów?

Tak, transport kolejowy jest uważany za bezpieczny dla różnego rodzaju towarów, w tym delikatnych. Wszystkie towary są odpowiednio zabezpieczane i pakowane, aby zapewnić ich bezpieczeństwo podczas transportu. Jeśli ładunek jest delikatny warto ustalić z firmą spedycyjną, aby no towarze były umieszczone inne lekkie towary, lub aby towar był całkowicie niepiętrowalny i żadne inne towary nie były na nim ustawione. 


Czy mogę śledzić moją przesyłkę transportowaną koleją z Chin?

Tak, niektóre firmy spedycyjne dają taką możliwość. Warto dopytać o tą informację bezpośrednio u firmy, u której zlecamy transport. 


Czy są jakieś ograniczenia co do wielkości lub wagi towarów transportowanych koleją z Chin?

Tak, są pewne ograniczenia co do wielkości i wagi towarów, które mogą być transportowane koleją. Te ograniczenia mogą się różnić w zależności od przewoźnika, dlatego zawsze warto skonsultować się z firmą spedycyjną przed planowaniem transportu. Warto uwzględnić, wymiary kontenera, które stanowią ograniczenie co wielkości transportowanych towarów na kolei. W transporcie kolejowym z Chin praktycznie jedynym możliwym kontenerem jest 40 HC. 

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 3

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

08 gru 2023
Czas czytania: 2 minuty

Australia będąc państwem wyspiarskim, jest zależna od transportu morskiego i lotniczego w celu zapewnienia przepływu niezbędnych towarów i surowców. W ostatnich latach zauważono znaczny wzrost w handlu...

23 kwi 2024
Czas czytania: 4 minuty

Chiny od długiego czasu zajmują wiodącą pozycję w produkcji i eksportowaniu produktów chemicznych, zapewniając szeroki wybór niezbędnych materiałów dla przemysłu na całym świecie. Wzrastający popyt na chińskie...

26 mar 2024
Czas czytania: 7 minut

Branża logistyczna odgrywa kluczową rolę w gospodarce światowej, zapewniając sprawne i wydajne działanie łańcuchów dostaw. Jest to zatem bardzo poszukiwana i konkurencyjna dziedzina dla osób chcących rozpocząć...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>