Opłaty demurrage i detention w transporcie morskim i kolejowym 

Data aktualizacji:
01 gru 2023
Data publikacji:
03 lip 2023
Czas czytania: 2 minuty

W transporcie morskim występują terminy demurrage i detention, które odnoszą się do dodatkowych opłat związanych z wykorzystywaniem kontenera. Są to dodatkowe opłaty, które musimy ponieść kiedy przekroczymy czas na odbiór kontenera w porcie lub w późnym terminie zwrócimy kontener. 

Demurrage

 Po dopłynięciu kontenera do portu mamy dany określony czas przez armatora na odbiór kontenera. Zazwyczaj wynosi on około 10 dni. Po tym okresie za każdy dzień przestoju kontenera w porcie będziemy musieli zapłacić opłatę ustaloną przez armatora. Każdy armator ma inną taryfę za opłatę demurrage. Zazwyczaj powinny wynosić około 20-40 USD za każdy dzień przestoju. W transporcie kolejowym zazwyczaj na odebranie kontenera jest kilka dni, jednak jest to uzależnione od operatora, z którym realizujemy transportu i zawsze dopytać bezpośrednio ile wynosi ten czas. 

Kiedy najczęściej powstają koszty demurrage?

Koszty demurrage pojawiają się najczęściej wtedy kiedy kontener wpadnie w inspekcję lub rewizje celną. Wtedy służby celne mogą przeprowadzać kontrolę przez czas, który ciężko określić i może wynosić od 1 do 4 tyg. , w zależności od tego co stanowi powód zatrzymania. W takim wypadku już po 10 dniach zacznie nam się naliczać opłata demurrage, która może wynosić przykładowo przy 20 dniach może wynieść ok. 600-700 USD

Innym powodem może być również problem z odprawą celną. Czasem zamówione towaru nie posiadają niezbędnych dokumentów, aby legalnie mogły zostać odprawione i cały proces się przez do wydłuża. 

Detention

 Po odebraniu kontenera w porcie mamy określony czas na oddanie pustego kontenera. Przewoźnik zabiera kontener z portu, aby dostarczyć ładunek do klienta. Armatorzy określają czas, w który kontener ponownie musi trafić do portu. 

Kiedy najczęściej powstają koszty detention?

Koszty detention są naliczane kiedy nie oddamy kontenera do portu lub na terminal w określonym czasie. Jednak często czas na oddanie jest na tyle długi, że dosyć rzadko się zdarza, żeby z tego tytułu zostały naliczone jakieś opłaty. 

W kosztach demurrage i detention przykładowo pierwsze 3-4 dni mogą wynosić 30 USD, z kolei od 5 do 8 kwota może wynosić 50 USD. Koszty z upływem dni zaczynają wzrastać, w przypadku transportu kolejowego i morskiego występuje ta sama zasada. Szczególnie należy uważać na transport kolejowy gdzie powyżej przykładowo 8 dni koszty mogą wynieść nawet 100 USD za 1 dzień. 

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 4.86 Liczba ocen: 7

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

15 lip 2023
Czas czytania: 3 minuty

Co to są INCOTERMS 2020 ? Zasady INCOTERMS to międzynarodowy zbiór reguł handlowych obowiązujących na całym świecie. Wykorzystywane są w transakcjach międzynarodowych i Incoterms określają zakres odpowiedzialności,...

04 gru 2023
Czas czytania: 4 minuty

Importując czy eksportując towary możemy natrafić na rewizję celną naszego ładunku. Często wiąże się to co opóźnieniami, dodatkowymi kosztami, a niekiedy z problemami z urzędem celnym w...

04 lut 2024
Czas czytania: 4 minuty

Japonia od dawna uznawana jest za jedną z wiodących gospodarek świata. Dzięki silnemu skupieniu się na technologii, innowacjach i produkcji japońska gospodarka konsekwentnie wykazuje odporność i wzrost....

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>