Odprawa celna przy imporcie z Chin

Data aktualizacji:
01 gru 2023
Data publikacji:
12 cze 2023
Czas czytania: 7 minut

Przy każdym imporcie z Chin, aby towar mógł zostać dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej konieczne jest dokonanie odprawy celnej. Możemy upoważnić agencję celną do reprezentowania przed urzędem celnym i  zgłoszenia towaru w naszym imieniu. Do takiego działania niezbędne będzie wypełnienie dwóch dokumentów, jest to dosyć prosta formalna czynność. Kontaktując się z agencją celną dostaniemy szereg dokładnych informacji co musimy zrobić. 

Wybierając firmę logistyczną do transportu naszych towarów drogą morską, kolejową czy lotniczą firmy zazwyczaj posiadają własne agencje celne lub mają nawiązane współprace z samodzielnymi agencjami. Warto w takiej sytuacji skorzystać z odprawy w zaufanej agencji firmy, która obsługuje nasz transport.

Na czym polega odprawa celna importowa? 

Odprawa celna importowa jest procedurą prawną wymaganą przez przepisy celne przy sprowadzaniu towarów spoza Unii Europejskiej. Kontroli i odprawie podlegają zarówno dokumentacja jak i towar, a całym procesem zarządza Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Aby przeprowadzić odprawę celną importową, przedsiębiorcy muszą okazać dowody nabycia towaru, takie jak faktura VAT lub inny dokument potwierdzający stosowny status handlowy. Kompletowaniu tych dokumentów czasami towarzyszy obliczenie wartości danego ładunku oraz cło i akcyza. Wszystkie te opłaty służ

Ile trwa odprawa celna z Chin ?

Odprawa celna standardowo powinna trwać ok. 1-2 dni. W niektórych przypadkach gdy mamy do czynienia z jakimiś komplikacjami lub urząd celny doszukał się jakiś nieprawidłowości ten czas może się wydłużyć. 
 

Transport kolejowy kontenerów z Chin
Wyceń Transport z Chin z nami 🇨🇳 🚀
  • 10% zniżki na pierwszy transport

  • W ofercie: Transport kolejowy, lotniczy i morski

Jakie dokumenty potrzebne do odprawy celnej: 

Do zgłoszenia towaru do odprawy celnej będzie potrzebować faktury handlowej, packing list oraz faktury za transport. W niektórych przypadkach przykładowo w towarach elektronicznych będą wymagane takie dokumenty jak certyfikat CE oraz deklaracja zgodności. Może się też zdarzyć, że wymagane będą inne dokumenty, kategorii produktowych jest na tyle dużo, że ciężko czasem jednoznacznie stwierdzić czy produkt będzie wymagał dodatkowych dokumentów czy też nie. 

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule tutaj:

Rodzaje odpraw  z dokładnym opisem każdej z nich: 

Odprawa standardowa/  ostateczna: 

To najczęściej wybierany rodzaj odprawy celnej. Polega na dopuszczeniu do obrotu towaru na terenie Unii Europejskiej. Gdy towar dociera do Polski dostarczamy agencji celnej niezbędne dokumenty i towar zgłaszany jest do odprawy. Po odprawie dokonujemy opłaty podatku VAT oraz cła i towar zostaje zwolniony i jest gotowy do odbioru. 

Odprawa 33a / uproszczona

Odprawa 33a polega na odroczeniu VAT i rozliczeniu go w deklaracji miesięcznej VAT-7 lub  kwartalnej VAT-7D. W praktyce polega na tym, że kiedy zamówimy towar z Chin i mamy do zapłacenia 40 000 zł Vatu to podatek nie jest od nas pobierany przy odprawie tylko zostaje rozliczony w deklaracji Vatowskiej. 

Jest to bardzo dobra forma kiedy przykładowo towar, który zamówimy potrzebuje jakiegoś czasu na upłynnienie, wtedy nie zamrażamy gotówki, ponieważ Vat z importu zostaje skorygowany w deklaracji. Końcowo i tak wychodzi na to, że płacimy tyle samo Vatu. Jedynie co to możemy w danej chwili możemy dysponować większymi środkami. 

Możliwość rozliczania się w takiej formie robimy składając wniosek o jego przyznanie. Nie wszystkie firmy mogą skorzystać z odprawy 33a. Należy spełniać szereg warunków oraz wypełnić szereg formalności. Agencja celna musi zaakceptować taką możliwość. Najczęściej jest to forma odpraw celnych dla większych firm, z dłuższą historią działalności, gdzie nie występowały, żadne finansowe czy podatkowe zawirowania w przeszłości. Warto zapytać w agencji celnej czy taka forma rozliczeń będzie dostępna dla naszej firmy. 

Numer EORI przy zgłaszaniu towaru do odprawy: 

Ważną istotną rzeczą dla nowych importerów przez zaimportowaniem towaru będzie uzyskanie numer importera EORI. Każda firma, która chce importować towary i wprowadzać do obrotu jest zobligowana do wyrobienia takiego numeru. Bez tego numeru nie będziemy mogli załatwiać spraw w urzędzie celnym.

Wniosek o wyrobienie numeru EORI będziemy mogli złożyć na platformie: PUESC i zostanie przyjety przez Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Aby złożyć wniosek będziemy potrzebowali:

→ Założone konto na platformie PUESC

→ Podpis elektroniczny

Po otrzymaniu potwierdzenia nadania numeru EORI jego forma to:

PL - od kraju + NIP FIRMY + 5 zer

PL123456321800000 -> Tak wygląda gotowy numer EORI

Instrukcja jak zgłosić wniosek i przyznanie numeru Eori, wkrótce na naszym blogu. 

Jak wybrać agencję celną ? 

Jeśli chodzi o wybór agencji celnej to na rynku mamy bardzo wiele podmiotów, które świadczą takie usługi. Koszt zgłoszenia do odprawy celnej średnio powinien wynieść około 50-60 USD. Warto, aby agencja celną, z którą będziemy współpracować wykazywała się proaktywnością i w przypadku nieprzewidzianych sytuacji czy pytań z naszej strony służyła pomocą. Na rynku można spotkać agencje przyjazne klientowi, ale też takie, które odprawy celne traktują robotycznie i nie możemy liczyć na ich pomoc w razie problemów. Warto zawsze sprawdzić jak wygląda odprawa celna w 2-3 agencjach celnych, żeby docelowo wybrać tą, z którą nam się najlepiej współpracuje. 

Istotne jest czas, w którym agencja celna dokonuje zgłoszenia, agencje z większą ilością pracy mogą zgłaszać towar w ciągu 2 dni, dobrą praktyką jest jednak, aby towar był zgłaszany do odprawy jeszcze tego samego dnia lub następnego. Pomoże nam to zawsze zaoszczędzić trochę czasu i usprawnić cały proces. Agencja robi zgłoszenie celne

Jak bezproblemowo przejść odprawę celną ? 

Aby bezproblemowo przejść odprawę celną pierwszą rzeczą jest przygotowanie wcześniej wszystkich niezbędnych dokumentów i sprawdzenie czy wszystkie informacje na nich umieszczone się zgadzają.

Warto dowiedzieć się również czy importowany przez nas towar nie wymaga specjalistycznych dokumentów. Najlepiej takie informacje zweryfikować kontaktując się wcześniej z naszą agencją celną. 

Do agencji celnej będziemy musieli przesłać tłumaczenie faktury, dobrze, aby dokonując takiego tłumaczenia zrobić to rzetelnie i umieścić dokładne opisy przedmiotów, tak aby urząd celny nie miał żadnych wątpliwości. 

Jakie komplikacje mogą wystąpić przy odprawie celnej ? 

Urząd celny może wytypować nasz ładunek do rewizji. Wtedy możemy się spodziewać wydłużenia czasu o ok. 1-2 tyg. w zależności od tego czy znajdą jakieś nieprawidłowości. Niestety za taką rewizję zostanie obciążeni dodatkowym kosztem. Urząd celny przekaże agencji celnej nieprawidłowości, które zostały wykryte i w takiej sytuacji należy jak najszybciej je wyjaśnić lub naprawić. 

Aby uniknąć ryzyka rewizji dobrze, aby wszystkie dokumenty nie budziły żadnych wątpliwości.  

HS KODY 

Każdy towar zostaje zakwalifikowany pod konkretny kod celny czyli tzw. HS CODE

HS code zawiera ciąg cyfr i ma przypisane cło dla kategorii, którą reprezentuje. 

Często zdarza się, że jeden towar może zostać zakwalifikowany pod różne kody celne. Wtedy należy zbadać sprawę i sprawdzić poprawność takiej taryfikacji. Może się okazać, że nasz towar powinien być zakwalifikowany pod inną kategorię gdzie cło jest niższe. Aby unikać ciągłej nowej taryfikacji przez agencje celne można udostępniać SAD-y z poprzednich odpraw gdzie widnieje już informacja o HS Kodach, pod które zostały zakwalifikowane. 

T1 - na czym polega ?

T1 to procedura tranzytu zewnętrznego, która jest stosowana do przemieszczania wyrobów nieunijnych (niewspólnotowych). Oznacza to, że towary te są przemieszczane przez państwa poza obszarami celnymi Unii Europejskiej. Dokument T1 jest narzędziem służącym do potwierdzenia i ustalenia statusu celnego tych towarów . Jest to dokument wspólnotowy, który zawiera informacje dotyczące miejsca pochodzenia, charakterystyki towaru i podatku od wartości dodanej (VAT).

Odprawa celna w Niemczech ? Czy się opłaca ? 

W odprawach celnych w Niemczech kryje się jeden podstawowy cel. Tamtejsze urzędy są mniej restrykcyjne od Polski i przykładowo towar, który jest odprawiany w Polsce zawsze zostaje wytypowany do rewizji celnej w Niemczech może przejść bez żadnych dodatkowych kontroli. Aby dokonać odprawy w Niemczech należy poszukać polsko języcznej agencji celnej w Niemczech, która pomoże nam przeprowadzić taką odprawę. Koszt może być nieznacznie wyższy od ceny odprawy celnej w Polsce. 

Więc jeśli często spotykamy się z problemami w Polskim urzędzie warto rozważyć transport towaru z Chin bezpośrednio do Niemiec i tam przeprowadzenie odprawy celnej. Warto jednak pamiętać, że koszt transportu z Niemiec do Polski będzie kosztował więcej. 

Proces przygotowania do odprawy i odprawy celnej z Chin krok po kroku: 

  • Dokumenty są zawsze w języku angielskim 
  • Towar jest zwalniany
  • Skompletowanie niezbędnych dokumentów takich jak packing lista, faktura handlowa, faktura za transport, niekiedy inne dokumenty oraz  tłumaczenie faktury( dokumenty są zawsze w języku angielskim dlatego należy dokonać tłumaczenia na Polski - jak tego dokonać wkrótce w innym naszym wpisie ) 
  • Przesłanie dokumentów do agencji celnej lub firmy logistycznej 
  • Agencja celna zgłasza towar do odprawy celnej 
  • Otrzymujemy od agencji celnej należności celne do opłacenia
  • Po opłaceniu należności towar zostaje zwolniony i możemy go odebrać 

Jeśli chciałbyś poznać metody transportu towaru z Chin: transportu morskiego, kolejowego lub lotniczego zapraszamy na inne nasze wpisy.

Jeśli masz jakieś inne pytania skontaktuj się z nami ! 

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 10

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

15 kwi 2024
Czas czytania: 2 minuty

SDR - to specjalna jednostka rozrachunkowa stworzona przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wartość SDR obliczana jest na podstawie koszyka walutowego najważniejszych walut na świecie i jego kurs cały...

04 lip 2023
Czas czytania: 4 minuty

Importując towary z Chin warto zastanowić się nad stworzeniem własnej marki danego produktu. Chiny są ogromnym rynkiem, gdzie są skupieni najwięksi producenci różnego rodzaju produktów od akcesoriów...

01 lut 2024
Czas czytania: 6 minut

Import produktów z Chin stał się popularną praktyką biznesową dla wielu firm na całym świecie. Ogromne możliwości produkcyjne kraju i konkurencyjne ceny sprawiły, że jest to popularne...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>