Transport morski przez port Koper - czy warto?

Data aktualizacji:
21 maj 2024
Data publikacji:
10 maj 2024
Czas czytania: 4 minuty

Spis treści:

Port w Koper, położony w Słowenii, zyskał w ostatnich latach duże zainteresowanie jako prężny ośrodek handlu międzynarodowego. Ten tętniący życiem port jest bramą do Europy Środkowo-Wschodniej, łącząc Morze Śródziemne z resztą świata. Dzięki strategicznemu położeniu i nowoczesnemu zapleczu słoweński Port w Koprze stał się ciekawą alternatywą dla europejskich przedsiębiorców. Czas transportu, z niektórych miejsc jest dużo szybszy niż do portu w Koprze niż do naszego rodzimego Gdańska. Z tego względu warto zainteresować się tą opcją. 

Czy transport przez Koper jest opłacalny? 

Port Luka Koper ze względu na swoją świętną lokalizację w Europie jest oknem do transportu towarów do Europy środkowej i wschodniej. Ze względu na krótszą trasę do pokonania czas transportu jest nie tylko szybszy, ale może być również tańszy.  Często zdarza się, że serwisy z wielu miejsc w tym transporty z Chin są w niższych cenach niż frachty płynące do Hamburga czy do Gdańska. W tym przypadku należy jednak doliczyć droższy odwóz kontenera niż w przypadku np. Gdańska. Transportując kontener z Kopru do Polski warto wykorzystać przeładunek na transport kolejowy, który posiada bardzo dobrą infrastrukturę w tym regionie. 

Jaka jest odległość między portem Koper, a Polską? 

 Odległość między portem Koper a Polską wynosi około 800-900 kilometrów do granicy. Jest to relatywnie krótka odległość, szczególnie w porównaniu do innych europejskich portów.

 Korzystna lokalizacja portu Koper jako bramy do Europy Środkowo-Wschodniej umożliwia dostęp do rozwiniętych sieci transportowych i strategicznych szlaków komunikacyjnych.

Odległość z portu w Koprze do poszczególnych miast: 

Warszawa --> 1149 km

Kraków --> 945 km 

Wrocław --> 1012 km

Praga --> 811 km

Budapeszt --> 568 km 

Korzyści z korzystania transportu morskiego do portu Koper

Port w Koprze posiada również rozwiniętą infrastrukturę drogową i intermodalną. Kontenery z portu w Koprze dalej mogą zostać przeładowane na naczepę lub pociąg, skąd dalej trafią do innych europejskich krajów takich jak np. Polska. To największa inwestycja portowa na morzu adriatyckim. W 2022 r. port Koper przeładował 1.2 MLN TEU co stanowi dosyć duży wolumen jak na tak mały kraj jakim jest Słowenia z ludnością 2,112 MLN. 

Oprócz dobrej infrastruktury to warto zwrócić uwagę na dużo szybsze czas transit time z wielu miejsc na świecie. W przypadku np. połączenia z Izraelem serwis do Kopru jest o 21 dni szybszy niż ten do Gdańska. Biorąc po uwagę nawet dalszą odległość odwozu kontenera to i tak zyskujemy tu bardzo wiele czasu. 

Na jakich kierunkach warto rozważyć skorzystanie z dostawy przez port Koper oraz ile wynosi czas transit time? 

W zależności od lokalizacji i specyfikacji ładunku, warto rozważyć skorzystanie z dostawy przez port Koper na różnych kierunkach. Port Koper jest strategicznie położony na Adriatyku, co czyni go dogodnym punktem wejścia do Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Przesyłki kierowane na Bałkany, Węgry, Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię czy Polskę mogą korzystać z dogodnych połączeń drogowych i kolejowych z portu Koper. Czas transit time zależy od konkretnej trasy i odległości, ale dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze transportowej, czas dostawy może być skrócony w porównaniu do innych portów morskich w regionie. Poniżej czasy dostawy z poszczególnych terminali kontenerowych. 

Chiny - Koper ( krócej o 10 dni)

Chiny (Shanghai) --> Koper ( 31 dni )

Chiny (Shanghai) --> Koper ( 41 dni )

Izrael - Koper ( krócej o 21 dni) 

Izrael --> Koper ( najszybszy serwis 5 dni ) 

Izrael ---> Gdańsk ( najszybszy serwis 26 dni) 

Egipt- Koper ( krócej o 15 dni)

Egipt --> Koper ( najszybszy serwis 2 dni ) 

Egipt ---> Gdańsk ( najszybszy serwis 17 dni) 

Turcja- Koper ( krócej o 12 dni)

Turcja --> Koper ( najszybszy serwis 4 dni ) 

Turcja ---> Gdańsk ( najszybszy serwis 16 dni) 

Malta- Koper ( krócej o 13 dni)

Malta --> Koper ( najszybszy serwis 2 dni ) 

Malta ---> Gdańsk ( najszybszy serwis 15 dni) 

Tunezja- Koper ( krócej o 4 dni)

Tunezja --> Koper ( najszybszy serwis 15 dni ) 

Tunezja ---> Gdańsk ( najszybszy serwis 19 dni) 

Zjednoczone Emiraty Arabskie- Koper ( krócej o 12 dni)

ZEA --> Koper ( najszybszy serwis 28 dni ) 

ZEA ---> Gdańsk ( najszybszy serwis 40 dni) 

Cypr- Koper ( krócej o 10 dni)

Cypr --> Koper ( najszybszy serwis 9 dni ) 

Cypr ---> Gdańsk ( najszybszy serwis 19 dni) 

Jak zlecić transport przez Koper do Polski? 

Jeśli chciałbyś zlecić transport morski do portu w Koprze to zgłoś się do nas. Zajmujemy się importem i eksportem towarów.  Dobierzemy i doradzimy najlepsze i najbardziej dogodne rozwiązanie. Zajmujemy się procesem transportu od A do Z. Zorganizujemy odprawę celną towaru oraz transportu bezpośrednio do magazyny. 

Jeśli interesuje Cie transport z innych kierunków to również zgłoś się do nas, a nasi specjaliści pomogą dobrać najlepsze rozwiązania. Oferujemy transport drobnicowy LCL oraz pełnokontenerowy FCL. 

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 1

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

09 kwi 2024
Czas czytania: 3 minuty

Czym jest rolowanie kontenerów? Rolowanie kontenerów oznacza, że kontenery nie zostały załadowane na statek,  na którym miały płynąć i zostają przesunięte na kolejne wypłynięcie. W praktyce powoduje...

21 paź 2023
Czas czytania: 6 minut

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie towary można przewozić koleją z Chin? W dobie globalizacji i rosnącej wymiany handlowej, transport kolejowy stał się jednym z kluczowych elementów łańcucha...

21 lis 2023
Czas czytania: 2 minuty

Eksport pełni istotną rolę w malezyjskiej ekonomii. Jako kraj skoncentrowany na eksporcie, Malezja w dużym stopniu opiera swój rozwój gospodarczy na wymianie handlowej z innymi krajami. To...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>