Import półprzewodników z Chin

Data aktualizacji:
27 mar 2024
Data publikacji:
27 mar 2024
Czas czytania: 4 minuty

Spis treści:

Państwo środka odgrywa kluczową rolę na globalnym rynku półprzewodników. Chiny są jednym z głównych producentów półprzewodników na świecie, co sprawia, że importowanie  półprzewodników ma istotne znaczenie dla wielu branż i firm na całym świecie. Do 2030 r. Chiny mają produkować 25% światowej produkcji półprzewodników. Aktualnie Chiny są na 4 miejscu w produkcji zaraz za Tajwanem, Koreą Południową oraz Japonią, natomiast przed Stanami Zjednoczonymi. Światowy rynek półprzewodników szacuje się na 600 Mld dolarów, tym samym warto dodać, że 1/5 tego rynku kontrolowana jest przez dwie firmy Samsung i Intel. 

Rynek półprzewodników z Chin oferuje szeroki wybór produktów o różnych specyfikacjach i cenach, co przyciąga uwagę importerów z różnych krajów. Produkcja półprzewodników na rynku chipów jest często oparta na zaawansowanych technologiach i innowacyjnych rozwiązaniach, co sprawia, że produkty te są konkurencyjne zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Współpraca z chińskimi producentami półprzewodników może przynieść wiele korzyści dla firm importujących te produkty, takich jak dostęp do nowoczesnych technologii, możliwość obniżenia kosztów produkcji oraz poszerzenie oferty produktowej. Z tego względu import półprzewodników z Chin stanowi istotny element strategii biznesowych wielu firm, które mogą wykorzystywać półprzewodniki w branży technologicznej.

Cło na półprzewodniki z Chin


Cło na półprzewodniki z Chin jest istotne przy imporcie do Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o stawki celne na półprzewodniki są określane zgodnie z międzynarodowymi regulacjami, takimi jak ISZTAR oraz TARIC, które zawierają szczegółowe informacje dotyczące opłat celnych.
Aby dokładnie określić stawki celne na półprzewodniki z Chin, należy skorzystać z odpowiednich HS kodów, które identyfikują produkty w handlu międzynarodowym. Z tego względu przed przystąpieniem do importu półprzewodników z Chin warto dokładnie przeanalizować obowiązujące stawki celne, poniżej przykładowa lista stawek celnych na poszczególne produkty: 

  • procesory i sterowniki, nawet połączone z pamięciami, przetwornikami, układami logicznymi, wzmacniaczami, zegarami i układami czasowymi lub innymi układami – wielokomponentowe układy scalone MCO (HS KOD: 8542 31 11 00) 0%
  • pamięci MCO (HS KOD: 8542 32 11 00) – 0%
  • wzmacniacze MCO (HS KOD: 8542 33 10 00) – 0%


Jakie są wymogi bezpieczeństwa i jakości dotyczące importu półprzewodników z Chin?


Import półprzewodników z Chin podlega rygorystycznym wymogom bezpieczeństwa i jakości, które należy spełnić. Wśród najważniejszych przepisów znajduje się dyrektywa RoHS, ograniczająca stosowanie niektórych substancji szkodliwych dla środowiska i zdrowia. Półprzewodniki importowane muszą być zgodne z tymi normami.


Kolejnym istotnym aspektem jest posiadanie oznaczenia CE oraz deklaracji zgodności. Oznaczenie CE świadczy o spełnieniu europejskich wymogów dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia, natomiast deklaracja zgodności potwierdza, że produkt jest zgodny z obowiązującymi normami. Produkt również może podlegać pod dyrektywy poniżej: 

  • Dyrektywa ATEX 2014/34/UE
  • Dyrektywa dotycząca ekoprojektu 2009/125/WE
  • Dyrektywa maszynowa 2006/42/WE
  • Dyrektywa dotycząca niskiego napięcia LVD 2014/35/UE
  • Dyrektywa dotycząca zgodności elektromagnetycznej EMC 2014/30/UE
  • Dyrektywa dotycząca zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego WEEE 2012/19/UE
  • Dyrektywa dotycząca urządzeń radiokomunikacyjnych i telekomunikacyjnych RED 2014/53/UE."


Przed importem półprzewodników z Chin warto dokładnie sprawdzić, czy dostawca spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i jakości oraz czy produkt posiada niezbędne certyfikaty i dokumentację potwierdzającą jego zgodność. Działając w oparciu o te wytyczne, można zapewnić wysoką jakość importowanych półprzewodników oraz bezpieczeństwo ich użytkowników.


Jak przetransportować towar z Chin?

Przy transporcie półprzewodników z Chin możemy skorzystać z transportu morskiego, kolejowego lub lotniczego. Poniżej specyfika każdej z metod transportów: 


Transport kolejowy z Chin to szybka i stosunkowo ekonomiczna opcja, szczególnie dla dużych ładunków. Czas transportu z terminala do terminala wynosi ok. 14-21 dni. 


Transport lotniczy z Chin może być najlepszą opcją, jeśli zależy nam na czasie. Czas wynosi od 3 do 7 dni roboczych w zależności od serwisu, który wybierzemy. Jest to również najdroższa opcja transportu z Chin. 


Transport morski z Chin jest często wybierany ze względu na niską cenę, szczególnie przy dużych ilościach towarów. Jednakże należy pamiętać o dłuższym czasie dostawy w porównaniu do transportu kolejowego i lotniczego. Czas wynosi ok. 36-42 dni, wszystko również jednak zależy od serwisu. Mogą zdarzyć się serwisy, których czas wynosi nawet do 55 dni.


Wybór odpowiedniej opcji transportu z Chin będzie zależał od indywidualnych potrzeb firmy oraz rodzaju przewożonego towaru. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne możliwości, aby wybrać najlepszą dla nas opcje. 

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link
Kategorie:

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 4.8 Liczba ocen: 10

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

15 sty 2024
Czas czytania: 5 minut

Targi transportowe, które organizowane są w Polsce to bardzo dobra okazja do tego, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami zbieranymi przez wiele lat w branży TSL....

29 cze 2024
Czas czytania: 4 minuty

Import zegarków z Chin jest coraz bardziej popularny wśród importerów z całego świata. Chiński rynek jest znany z produkcji różnego rodzaju towarów z metalu, w tym również...

23 kwi 2024
Czas czytania: 7 minut

Karta Charakterystyki SDS (ang. SDS Safety Data Sheet, dawniej MSDS Material Safety Data Sheet) jest dokumentem zawierającym informacje dotyczące właściwości fizycznych, chemicznych i toksykologicznych substancji chemicznych oraz...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>