Przed dokonaniem importu towaru z Chin musimy przyłożyć szczególną uwagę do poprawnego zaksięgowania importowanych towarów, tak aby wszystko zostało przeprowadzone w legalny sposób zgodny z Polskim prawem. Z tytułu importu będzie zobowiązani do zapłacenia podatku VAT oraz cła od importowanych towarów. Podatek Vat w praktycznie wszystkich przypadkach będzie wynosił 23% natomiast cło zależne jest od towaru, który importujemy i zazwyczaj będzie wynosiło kilka % od wartości towaru. Wpłaty dokonywane są bezpośrednio na konto agencji celnej, która przeprowadza odprawę celną lub bezpośrednio do urzędu celnego. Podatek Vat od importu będzie wyliczamy od wartości towaru powiększonej o wartość cła dla danego towaru. Wszystkie kwoty zostaną wyliczone przez agencję celną, która dokona za nas zgłoszenia celnego.
Potrzebne dokumenty do zaksięgowania towaru:
- Faktura handlowa importowa od sprzedawcy w Chinach
- Dokument z odprawy SAD lub PZC (Poświadczone Zgłoszenie Celne) --> ten dokument otrzymamy po odprawie celnej
Te dokumenty będziemy musieli przekazać do zaksięgowania importu do biura rachunkowego, z którego korzystamy.
Dodatkowe dokumenty potrzebne do odprawy celnej:
- Packing List
- Konosament lub list przewozowy
- inne dokumenty takie jak Certyfikat CE itd.
Księga Przychodów i rozchodów
Towar, który importujemy z Chin musi zostać wpisany do Księgi przychodów i rozchodów. Zrobi to za nas biuro rachunkowe, które wybierzemy. koszt księgowości jest uzależniony od ilości dokumentów, ale ceny zaczynają się już od 100 zł netto.
Ewidencja VAT
Importerzy są zobligowani również do prowadzenia ewidencji VAT. Jest to zapis transakcji zakupu i sprzedaży oparty na fakturach VAT, pełniący rolę rodzaju rejestr operacji gospodarczych. Stanowi to konieczną rzecz do prawidłowego rozliczenia się z organami skarbowymi.
Składanie JPK VAT
Kolejną ważną rzeczą w księgowaniu importu z Chin jest składanie dokumentu JPK VAT. Firmy do 25 dnia każdego miesiąca są zobowiązane wysłać elektronicznie dokument do urzędu skarbowego. To również kwestia, którą zajmuję się księgowość, którą wybierzemy.
Podsumowanie
Jako importerzy jesteśmy zobowiązani do odpowiedniego zaksięgowania towaru, tak, aby legalnie wprowadzić go do obrotu. Najważniejszą rzeczą jest posiadanie dokumentów z odprawy czyli dokumentu SAD, gdzie będą uwzględnione należności celno-skarbowe. Taki dokument wraz z fakturą handlową przekazujemy do księgowej, która zajmie się resztą czynności. W naszej opinii lepiej kwestie księgowej zlecić zewnętrznej firmie księgowej. Tak jak wspominaliśmy stawki zaczynają się od ok. 100 netto, a może nam to zaoszczędzić wiele czasu, który możemy przeznaczyć na inne rzeczy.