Dokumenty potrzebne do importu z Chin

Data aktualizacji:
01 gru 2023
Data publikacji:
06 cze 2023
Czas czytania: 4 minuty

Dokonując importu z Chin musimy każdy towar musi przejść przez odprawę celną, aby mógł zostać dopuszczony do obrotu. Warto skompletować dokumenty wcześniej tak, aby przy zgłaszaniu towaru do odprawy agencja celna posiadała wszystkie dokumenty, które będzie musiała przesłać do urzędu celnego. Pomoże to znacząco przyspieszyć proces , często przy brakującym dokumencie towar może generować dodatkowe koszty w postaci składowania ze względu na przedłużającą się odprawę celną. Zazwyczaj po dotarciu towaru na miejsce mamy kilka darmowych dni na zabranie towaru. Później mogą być naliczane dodatkowe opłaty. 

W imporcie z Chin ważną rzeczą, należy zwrócić uwagę są dokumenty potrzebne do importu. 

Dwoma podstawowymi dokumentami potrzebnymi importując towary z Chin  jest packing lista oraz faktura handlowa. Oba te dokumenty powinny zostać wydane przez sprzedawcę w Chinach. Faktura handlowa powinna zawierać dane sprzedawcy oraz nabywcy oraz zawierać wszystkie pozycje towarowe wraz z ceną. Wzór jak może wyglądać faktura handlowa od załadowcy znajduje się w linku obok lub na zdjęciu poniżej: (Wzór Faktura Handlowa)

Co powinna zawierać faktura handlowa: 

 • Dane sprzedawcy w Chinach wraz z adresem ( nazwa firmy, adres, telefon) 
 • Dane kupującego ( nazwa firmy, adres, telefon )
 • Data wystawienia faktury oraz numer faktury 
 • Regułę handlową INCOTERMS np. EXW Shenzhen 
 • Cena za jednostkową sztukę towaru 
 • Określenie ilości towaru ( np. szt.) 
 • Podsumowanie wartości towaru w określonej walucie
 • Podpis i pieczątka firmy, która nam sprzedała towar. 
 • Informacje o pochodzenie towaru ( Dopisek: Country of Origin: CHINA ) 
Transport kolejowy kontenerów z Chin
Wyceń Transport z Chin z nami 🇨🇳 🚀
 • 10% zniżki na pierwszy transport

 • W ofercie: Transport kolejowy, lotniczy i morski


Po otrzymaniu faktury od naszego chińskiego załadowcy zawsze warto sprawdzić powyższe informacje, czy aby niczego nie brakuje. 

W przypadku packing listy muszą znaleźć się tam dokładne dane na temat ilości towaru w sztukach, ile miejsca zajmuje oraz jak jest zapakowany. Wzór packing listy znajdziesz obok. (Wzór Packing List)

Co powinna zawierać packing lista: 

 • Dane kupującego takie jak na fakturze 
 • Dane sprzedającego takie jak na fakturze
 • Waga ładunku ( netto i brutto) ( z opakowaniem i bez opakowania) 
 • Waga netto i brutto całkowita danej pozycji 
 • Objętość w CBM-ach konkretnych pozycji 
 • Objętość w CBM-ach całkowita ładunku 
 • Data wystawienia oraz numer packing listy 
 • Pozycja z informacją jaki towar znajduje się w ładunku i ile sztuk 
 • Warunki dostawy INCOTERMS np. EXW Shenzhen 

Produkty nieelektroniczne i i standardowe wystarczy, że będą posiadały packing listę i fakturę handlową. Jednak zawsze warto się dowiedzieć czy dany produkt nie wymaga innych specjalnych dokumentów. Produktów różnej kategorii jest na tyle dużo, że ciężko określić czy jakiś produkt będzie wymagał specjalnych certyfikatów. 

W przypadku produktów elektronicznych będzie już wymagana deklaracja zgodności czyli z ang. declaration of conformity oraz certyfikat CE na dany produkt. Zawsze przed importem danego towaru warto zapytać czy załadowca dysponuje takowym dokumentem. Oznaczenie CE również musi być umieszczone na produkcie w przypadku produktów elektronicznych. Również niezbędne jest, aby na produkcie były umieszczone dane importera danego towaru. 

W przypadku produktów, które będą miały kontakt z żywnością będzie potrzebne złożenie wniosku do sanepidu, którego koszt to ok. 200 zł. Dodatkowo urząd będzie potrzebował odpowiedniego dokumentu, który uzyskamy od załadowcy, że towar jest bezpieczny do kontaktu z żywnością. 

Warto zaznaczyć, że przy niektórych specyficznych produktach mogą być wymagane jeszcze inne dokumenty, które nie są tu uwzględnione. Przed importem danego towaru zawsze warto sprawdzić czy nie wymaga jakiś specjalistycznych dokumentów do odprawy. Jeśli informacji nie uda się znaleźć w internecie warto zasięgnąć języka w agencji celnej, która może znać odpowiedź na nasze pytanie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nawet agent celny może nie znać wymaganych dokumentów do danego produktu, wtedy należy zgłosić się bezpośrednio do urzędu celnego i tam szukać pomocy. 

Ważną istotną rzeczą dla nowych importerów przez zaimportowaniem towaru będzie uzyskanie numer importera EORI. Każda firma, która chce importować towary i wprowadzać do obrotu jest zobligowana do wyrobienia takiego numeru. Bez tego numeru nie będziemy mogli załatwiać spraw w urzędzie celnym. 

Wniosek o wyrobienie numeru EORI będziemy mogli złożyć na platformie: PUESC i zostanie przyjety przez Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu. 

Aby złożyć wniosek będziemy potrzebowali: 

→ Założone konto na platformie PUESC 

→ Podpis elektroniczny 

Po otrzymaniu potwierdzenia nadania numeru EORI jego forma to: 

PL - od kraju  + NIP FIRMY + 5 zer 

PL123456321800000 -> Tak wygląda gotowy numer EORI 

Jak przetransportować towar z Chin?

Transport kolejowy

Transport morski

Transport lotniczy

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 5

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

18 lis 2023
Czas czytania: 7 minut

Obecnie można zauważyć dynamiczny rozwój eksportu z Polski do Stanów Zjednoczonych. Ogromny i wyjątkowo prężny amerykański rynek staje się coraz bardziej atrakcyjny dla polskich przedsiębiorców. Koszty produkcji...

21 lis 2023
Czas czytania: 3 minuty

Tajlandia jest jedną z największych azjatyckich gospodarek. Według danych z 2021 roku dotyczących eksportu z Tajlandii, wartość eksportu tego kraju wyniosła około 293,68 miliarda dolarów amerykańskich. Tajlandia...

08 lis 2023
Czas czytania: 3 minuty

Chiny są światowym liderem w produkcji i eksporcie zabawek. Ponad połowa światowej produkcji zabawek pochodzi właśnie z tego kraju. Oznacza to, że w Chinach znajdziesz największy wybór...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>