Ubezpieczenie towaru w transporcie z Chin

Data aktualizacji:
01 gru 2023
Data publikacji:
25 paź 2023
Czas czytania: 5 minut

W dobie globalizacji i rosnącej wymiany handlowej między krajami, transport z Chin zyskuje na znaczeniu. Właśnie dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad kwestią ubezpieczenia takiego transportu. W tym artykule postaram się przybliżyć ten temat, abyś mógł podjąć świadomą decyzję dotyczącą ubezpieczenia swojego towaru. Pierwszym krokiem na drodze do zrozumienia tego zagadnienia jest zapoznanie się z różnymi rodzajami ubezpieczeń dostępnych dla transportu kolejowego, morskiego oraz lotniczego z Chin. Mam nadzieję, że dzięki artykułowi temat ubezpieczenia w transporcie z Chin stanie się dla Ciebie jasny i zrozumiały. Zapraszam do lektury!

Ubezpieczenie CARGO w transporcie z Chin

Transport z Chin morski, kolejowy czy lotniczy niesie za sobą wiele ryzyk i możliwości uszkodzenia towaru. Dlatego warto pamiętać, że istotnym elementem jest wykupienie ubezpieczenia towaru.

Najbardziej popularnym rodzajem jest ubezpieczenie Cargo, które chroni nasz ładunek przed uszkodzeniem w trakcie transportu, zgubieniem czy też kradzieżą. Daje bezpieczeństwo na wypadek wszelkich nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą wystąpić przy transporcie ładunków. 

Ubezpieczenie cargo jest dostępne w kilku wariantach, chodzi tutaj o zakres ochrony, który obejmuje. Najszerszy jest pakiet o Instytutowej klauzuli Ładunkowej (A) / Institute Cargo Clauses (A), który zawiera najszerszy pakiet ochrony od wszelkich ryzyk czyli tzw. ALL-RISK. 

 Kolejno mamy ubezpieczenie o klauzuli B i C, które zapewniają mniejsze wsparcie podczas nieprzewidzianych przypadków. 

Warto zawsze podczas realizacji transportu upewnić się, które ubezpieczenie CARGO wykupujemy u spedytora. Najlepiej gdyby było to ubezpieczenie o klauzuli A. Wtedy możemy spać spokojnie podczas wszelkich nieprzewidzianych przypadków. 

Transport kolejowy kontenerów z Chin
Wyceń Transport z Chin z nami 🇨🇳 🚀
  • 10% zniżki na pierwszy transport

  • W ofercie: Transport kolejowy, lotniczy i morski

Inne rodzaje ubezpieczeń:

Istnieją jeszcze ubezpieczenia przewoźników, którzy wykupują polisy ubezpieczeniowe, jednak mogą okazać się niewystarczające. Istnieje szereg sytuacji, w których ubezpieczyciel, zgodnie z przepisami prawnymi, może odmówić wypłaty odszkodowania lub je znacząco obniżyć. Dlatego warto zawsze wykupić ubezpieczenie CARGO, które chroni nasz ładunek niemal we wszystkich przypadkach i proces uzyskiwania odszkodowania jest stosunkowo prosty.  Aby uzyskać odszkodowanie z polisy cargo, wystarczy udowodnić, że szkoda rzeczywiście nastąpiła, bez konieczności określania winy przewoźnika.

Polisy OCS

Odpowiedzialność spedytora ogranicza się do zachowania należytej staranności podczas wykonywania zleceń i nie obejmuje zdarzeń występujących w trakcie transportu. Polisa OC spedytora nie chroni przewożonego ładunku.

Polisy OCP

Proces dochodzenia roszczeń z polisy OC przewoźnika jest skomplikowany i czasochłonny. Konieczne jest udowodnienie wystąpienia szkody w przewożonym ładunku, a także odpowiedzialności konkretnego przewoźnika za tę szkodę.

Przykłady ograniczeń i wyłączeń

Ograniczenia wagowe - zgodnie z konwencją CMR przewoźnik drogowy ponosi odpowiedzialność tylko do 8,33 SDR za kilogram ładunku. To oznacza, że odszkodowanie z polisy OCP za utracony sprzęt elektroniczny o wadze 1,8 kg wyniesie jedynie 72 złote. Podobne ograniczenia dotyczą również transportu kolejowego, lotniczego i morskiego. Dodatkowe ubezpieczenie cargo staje się kluczowe, zwłaszcza w przypadku wartościowych ładunków.

Wyłączenia odpowiedzialności w ogólnych warunkach ubezpieczenia obejmują rażące naruszenia przepisów kodeksu drogowego, szkody spowodowane siłą wyższą oraz czynności załadunku i rozładunku. W przypadku szkód wynikających z tych przyczyn odszkodowanie nie będzie wypłacone.

Długotrwałe oczekiwanie na wypłatę odszkodowania z polisy OC przewoźnika może generować utratę płynności finansowej firmy. Wyobraźmy sobie sytuację gdzie uszkodzone zostają maszyny o dużej wartości i nie posiadamy ubezpieczenia CARGO. 

Uzależnienie odszkodowania za skradzione mienie od spełnienia przez przewoźnika określonych warunków dotyczących miejsca parkowania i zabezpieczenia pojazdu.

Ile kosztuje ubezpieczenie CARGO ? 

Koszt ubezpieczenia Cargo powinien wynosić zazwyczaj kilkanaście USD i jest to uzależnione od wartości transportowanego towaru. 

Koszt ubezpieczenia towaru o wartości 10 000 USD powinien średnio wynieść ok. 20 USD. Wszystko zależy od warunków na jakich firma spedycyjna sprzedaje ubezpieczenie. Generalnie czasem zdarza się, że koszt ubezpieczenia minimalnie wynosi 25 USD. 

Kluczowe aspekty ubezpieczenia towarów w transporcie z Chin 

Podczas planowania ubezpieczenia towarów w transporcie z Chin, istotne jest uwzględnienie kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, należy dokładnie zrozumieć zakres ochrony oferowany przez ubezpieczyciela. Czy obejmuje on wszelkie potencjalne ryzyka, takie jak uszkodzenia czy kradzież Czy istnieją jakieś wyłączenia, które mogą wpłynąć na odszkodowanie w przypadku szkody? Analiza warunków ubezpieczenia jest zatem niezbędna. Po drugie, warto zwrócić uwagę na koszty ubezpieczenia. Czy są one konkurencyjne w porównaniu z innymi ofertami na rynku? Czy są jasno określone i nie zawierają ukrytych opłat?  Wybór odpowiedniego ubezpieczyciela może znacznie zminimalizować ryzyko i zapewnić spokój ducha podczas transportu towarów. Wszystkie firmy spedycyjne, które oferują transport będą oferowały ubezpieczenie CARGO do wykupienia. 

Najczęstsze problemy z ubezpieczeniem w transporcie morskim, kolejowym lub lotniczym z Chin

Bez względu na to, jak dobrze jest zaplanowany transport, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych problemów. Uszkodzenia towaru, zalania, pogniecione opakowanie to tylko niektóre z kłopotów, które mogą spotkać importerów. Dlatego tak ważne jest, aby mieć odpowiednie ubezpieczenie, które pomoże zminimalizować straty. Najlepszym wyborem jest wykupienie polisy CARGO o klauzuli A o najszerszym pakiecie. 

Tip: Przy wyborze należy pamiętać, aby ubezpieczenie CARGO było o najszerszej klauzuli A, która obejmuje najwięcej ryzyk.

Drugim, często spotykanym problemem jest brak zrozumienia warunków ubezpieczenia. Niektóre firmy mogą oferować polisy, które na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne, ale po bliższym przyjrzeniu się okazuje, że nie oferują one pełnej ochrony. Może to prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek w razie wystąpienia problemów. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przeczytać i zrozumieć warunki. 

Ważne jest, aby wybierając firmę do przeprowadzenia transportu morskiego, kolejowego lub lotniczego, zwrócić uwagę na jej solidną reputację. Firmy spedycyjne nawiązują współpracę z różnymi brokerami ubezpieczeniowymi, z którymi związane są różnice podejścia do procesu wypłacania odszkodowań. Nieocenione jest, aby móc polegać na solidnym partnerze, który w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń wesprze nas w skutecznym uzyskaniu środków od ubezpieczyciela. W ten sposób budujemy zaufanie do firmy, która nie tylko profesjonalnie realizuje transport, ale również jest gotowa stanąć na wysokości zadania w sytuacjach kryzysowych, zapewniając wsparcie finansowe zgodne z oczekiwaniami.

Często Zadawane Pytania

Czy ubezpieczenie w transporcie kolejowym, morskim czy lotniczym z Chin jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie CARGO nie należy do kategorii obowiązkowych, jednak zalecamy jego zawarcie, zważywszy na niewielki koszt i znaczne korzyści. 


Czy istnieją specjalne rodzaje ubezpieczeń dla różnych rodzajów transportu z Chin?

Ubezpieczeń jest kilka rodzajów, jednak we wszystkich rodzajach transportu z Chin najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia CARGO. Odnosi się do wszystkich rodzajów transportu. 


Jakie są najczęstsze problemy związane z ubezpieczeniem w transporcie z Chin?

Najczęstsze problemy związane z ubezpieczeniem w transporcie z Chin to niejasności w umowach ubezpieczeniowych, problemy z odszkodowaniami oraz trudności związane z procesem zgłaszania roszczeń. Warto współpracować na tym polu z rzetelną firmą, która zapewni nam dobre wsparcie.

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 4

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

07 mar 2024
Czas czytania: 2 minuty

Import z Chin stał się powszechnym sposobem na pozyskiwanie tanich i różnorodnych produktów do sprzedaży na rodzimym rynku. Jednakże, zanim rozpoczniesz swoją przygodę z importem, musisz zrozumieć,...

24 wrz 2023
Czas czytania: 3 minuty

Transport towarów z Chin do Polski to ważne ogniwo w globalnym łańcuchu dostaw. Wybór odpowiedniego środka transportu ma kluczowe znaczenie, ponieważ wpływa na koszty, czas dostawy i...

08 lis 2023
Czas czytania: 3 minuty

Chiny są światowym liderem w produkcji i eksporcie zabawek. Ponad połowa światowej produkcji zabawek pochodzi właśnie z tego kraju. Oznacza to, że w Chinach znajdziesz największy wybór...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>