Czy warto rozważyć transport morski z Chin do Hamburga?

Data aktualizacji:
08 gru 2023
Data publikacji:
08 gru 2023
Czas czytania: 3 minuty

W ostatnich latach Chiny stały się głównym graczem w globalnym handlu, a ich eksport stanowi ponad 12% światowego eksportu. Towar z Chin głównie jest transportowany do Europy drogą morską. W przypadku importerów z Polski towar w większości wypadków trafia do Gdańska. Jednak część importerów decyduje się na transport morski do Hamburga, gdzie potem towar transportowany jest do Polski. Dzisiaj bliżej przyjrzymy się importu z Chin przez Hamburg. 

Czas transportu z Chin do Hamburga - szybszy niż do Gdańska 

Transport z Chin do Hamburga zazwyczaj jest o kilka dni szybszy niż transport do Gdańska/ Gdyni. Najkrótszy czas wynosi dokładnie 32 dni. 

Droższy odwóz drogowy z Hamburga do Polski 

Trzeba również pamiętać,że po dopłynięciu kontenera do Polski będziemy musieli dostarczyć kontener do Polski. Koszt odwozu do Hamburga w wielu przypadkach będzie dużo droższy niż transport z Gdańska / Gdyni. Wartio sprawdzić koszt odwozu z Hamburga bezpośrednio z przewoźnikiem i upewnić się czy taka opcja dla naszej lokalizacji będzie korzystna. 

Poniżej trasa z Gdańska do Zielonej Góry i z Hamburga do Zielonej Góry. 

 Ładunki drobnicowe LCL do Hamburga 

W przypadku ładunków drobnicowych LCL transport do Hamburga praktycznie zawsze wyjdzie mniej korzystnie cenowo niż transport do Gdańska. Koszty portowe w Hamburgu, koszt odprawy celnej, odwozu będą droższe niż te same koszta w Polsce. 

Odprawa celna w Hamburgu - mniej restrykcyjna niż w Polsce? 

Największą korzyścią z importu towarów z Chin przed Hamburg jest bardziej sprawna odprawa celna. Zazwyczaj odprawy trwają dużo krócej i część towarów, które w Polsce miałyby problem z odprawą celną w Hamburgu mogą zostać odprawione gładko i bez komplikacji. Wszystko wynika z większej pobłażliwości niemieckich urzędników. 

Niektórzy importerzy zamawiając dany towar, który często w Polsce wiązał się z rewizjami i kontrolami w Niemczech może przejść odprawę bez żadnego problemu. Jest to szczególnie ważne kiedy zależy nam na płynności dostaw,a każde wstrzymanie towaru powoduje utrudnienia.

Odprawa fiskalna w Hamburgu

Ważnym powodem z jakiego część importerów decyduje się na transport z Chin przez Niemcy jest odprawa fiskalna w Niemczech. Odprawienie towaru w ten sposób odracza nam płatność podatku VAT często do czasu kiedy udam nam się już upłynnić towar. Korzystanie z tej opcji pomaga utrzymać większą płynność finansową przedsiębiorstwa. 

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli importujemy standardowy towar, który nie ma częstych problemów przy odprawach celnych to jednak w większości wypadków bardziej korzystny będzie transport morski do Gdańska lub Gdyni. W przypadku problemów z odprawami zdecydowanie się na transport do Hamburga może znacząco usprawnić odprawę. Niekiedy w przypadku korzystnych ofert na fracht morski do Hamburga import tą drogą może być bardziej opłacalny. Niekiedy zdarzają się bardzo korzystne oferty i nawet uwzględniając droższe koszty portowe, odprawy i odwozu to nadal kosztowo wyjdzie nam to lepiej. Wszystko należy sprawdzać na bieżąco z firmą spedycyjną, z którą współpracujemy. Warto również zwrócić uwagę na odprawę fiskalną w Niemczech, która może pomóc nam utrzymać większą płynność finansową. 

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 4.75 Liczba ocen: 4

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

06 sty 2024
Czas czytania: 2 minuty

W ostatnim czasie doszło do kilkunastu ataków na kontenerowce na Morzu Czerwonym przez co 5 największych armatorów morskich na świecie podjęło decyzję o pominięciu żeglugi przez kanał...

24 kwi 2024
Czas czytania: < 1 minuta

Transport w kółku w spedycji oznacza, że cena transportu liczona jest zakładając przejazd kierowcy z ładunkiem w wyznaczone miejsce i powrót na pusto. To czy transport będzie...

21 lis 2023
Czas czytania: 2 minuty

Eksport pełni istotną rolę w malezyjskiej ekonomii. Jako kraj skoncentrowany na eksporcie, Malezja w dużym stopniu opiera swój rozwój gospodarczy na wymianie handlowej z innymi krajami. To...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>