Cło i podatek Vat w imporcie z Chin

Data aktualizacji:
01 gru 2023
Data publikacji:
09 cze 2023
Czas czytania: 4 minuty

Przy sprowadzaniu towaru z Chin musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku VAT oraz cła. Aby legalnie wprowadzić towary z Chin do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej przedsiębiorca zobowiązany jest do przeprowadzenie odprawy celnej.  

Przy odprawie celnej zostanie naliczony podatek VAT oraz cło. Po opłaceniu tych dwóch należności towar będzie mógł zostać zwolniony i dalej wprowadzony do obrotu. 

Podatek VAT przy imporcie z Chin 

Podatek VAT przy imporcie wyliczamy z wartości celnej towaru, cła oraz niekiedy akcyzy jeśli występuje. Jeśli chodzi o stawki VAT to mogą wynosić 5 % , 8 % lub 23 %. W większości towarów importowanych z Chin stawka podatku VAT wynosi 23 % i jest to najpopularniejsza stawka. Dosyć rzadko zdarzają się pozostałe stawki, przy czym warto zaznaczyć, że dotyczą konkretnych grup produktów. 

Po odprawie celnej otrzymujemy dokument celny SAD oraz PZC. Warto zawsze przy imporcie korzystać z pomocy agencji celnej, która odpowiednio pokieruje rozliczenie naszego importu. Gdy towar dotrze do Polski najlepiej skontaktować się z agencją celną, która będzie od nas wymagała faktury za transport gdzie będą umieszczone warunki dostawy, faktury za towar, packing listy oraz jeśli to koniecznie przy niektórych produktach certyfikatu CE, deklaracji zgodności lub innych niezbędnych dokumentów. Agencja celna zgłasza towar do odprawy po skompletowaniu wszystkich dokumentów i w następnym kroku otrzymujemy komunikat po odprawie i wyliczone kwoty należności za podatek VAT oraz cło, które musimy uiścić. Często zdarza się, że opłaty celnej czyli podatku VAT oraz cła dokonuje się bezpośrednio do agencji celnej, która rozlicza należności i wpłaca do urzędu celnego. W późniejszym czasie księgując import towaru do księgowości, która obsługuje firmę należy przekazać fakturę za zakup towaru oraz właśnie dokument celny SAD, który otrzymaliśmy po odprawie celnej.

Transport kolejowy kontenerów z Chin
Wyceń Transport z Chin z nami 🇨🇳 🚀
  • 10% zniżki na pierwszy transport

  • W ofercie: Transport kolejowy, lotniczy i morski

Cło przy imporcie z Chin: 

Jeśli chodzi o cło przy imporcie z Chin to jest zależne od rodzaju produktu, który importujemy. Zgodnie z Unią celną cło na całym terytorium podległym Unii Europejskie jest zunifikowane. Stawki celne wynoszą zazwyczaj kilka procent, jednak zdarzają się przypadki gdzie występuje cło antydumpingowe i może wynosić nawet 50 %. Przed dokonaniem importu bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić jakie dokładnie cło zapłacimy. Może się zdarzyć, że z systemu wyniknie informacja, że towar jest zwolniony z konieczności zapłacenia cła.  Można tego dokonać korzystając z taryfikatora ISZTAR czy TARIC, tam znajdziemy dokładne stawki, które wskazane są w systemie celnym. Link do obu taryfikatorów wklejam poniżej: 

ISZTAR

TARIC

Instrukcje jak dokładnie sprawdzać taryfy niedługo dostępna na naszym blogu. 

Przykładowo cło na zegarki z Chin wynosi 4.5 %. 

Agencje Celne:

Agencje celne dokonują zgłoszenia towaru do odprawy celnej w imieniu importera i często pomogą dopasowaniu stawki celnej dla danego towaru. Często kody HS podawane są przez chińskich sprzedawców co pomaga ustalić stawkę celną, jednak zawsze warto zweryfikować poprawność tej taryfikacji w agencji celnej, ze względu na fakt, że chińczycy często mogą taryfikować towary błędnie, aby cło należne było jak najmniejsze. Może to jednak zostać zakwestionowane przez urząd celny. W tym wypadku dobrze, aby taryfikacja została zweryfikowana przez przedsiębiorcę. Zasady Państwa Środka są znacząco odmienne i system celno podatkowy działa tam na innych zasadach. 

Stawka podatku VAT czy też cła będzie wyrażona w lokalnej walucie w tym wypadku w PLN. Urząd przelicza walutę faktury w USD po średnim kursie z danego dnia. 

Importując towary z krajów trzecich zawsze będziemy musieli liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku VAT i cła. 

Jeśli co do taryfikacji konkretnego produktu mamy wątpliwości ponieważ pasuje do kilku kategorii możemy przedstawić naczelnikowi daną taryfikację i wystąpić o indywidualną pisemną opinię, w której jednoznacznie towar zostanie staryfikowany pod konkretnym HS KODEM. Dzięki temu przy kolejnych odprawach celnych importujące dany produkt możemy powołać się na tą decyzję. 

Zamawianie próbek: 

W przypadku zamawiania paczki z próbkami , jeżeli jej wartość nie przekracza 150 EURO to jesteśmy zwolnieni z opłat celnych. 

Jak przetransportować towar z Chin?

Transport kolejowy

Transport morski

Transport lotniczy

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 4

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

29 mar 2024
Czas czytania: 3 minuty

Islandia to wyspa położona na północnym Atlantyku, jest jednym z najbardziej fascynujących i unikatowych miejsc na świecie. Jednak nie tylko piękno przyrody, ale także rozwój gospodarczy sprawiają,...

19 lis 2023
Czas czytania: 2 minuty

Transport lotniczy jest najszybszym rozwiązaniem na przetransportowanie ładunków z Polski do USA. W porównaniu do transportu morskiego, choć może być droższym rozwiązaniem, jego niepodważalną zaletą jest znacznie...

10 cze 2023
Czas czytania: 6 minut

Transport morski jest najpopularniejszym środkiem transportu z Państwa Środka. Wynika to przede wszystkim z ceny rozwiązania, które przy aktualnej sytuacji rynkowej wychodzi najkorzystniej. Oprócz najtańszej ceny w...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>