Incoterms DAP

Data aktualizacji:
01 gru 2023
Data publikacji:
06 lip 2023
Czas czytania: 3 minuty

Co to są INCOTERMS 2020 ?

Zasady INCOTERMS to międzynarodowy zbiór reguł handlowych obowiązujących na całym świecie. Wykorzystywane są w transakcjach międzynarodowych i Incoterms określają zakres odpowiedzialności, kosztów oraz ryzyka pomiędzy kupującym, a sprzedającym. Autorem Incoterms jest Międzynarodowa Izba Handlowa (ICC), która stworzyła zasady w celu ułatwienia płynnego i efektywnego handlu międzynarodowego.

Czym jest DAP Incoterms?

Incoterms DAP czyli Delivered at Place to inaczej dostarczone do miejsca. Sprzedający ma obowiązek dostarczenia towaru do wyznaczonego miejsca. Przykładowo jeśli transport jest realizowany na DAP Gdańsk sprzedawca dostarczy towar do portu w Gdańsku gdzie towar będzie już gotowy do odbioru z opłaconymi kosztami portowymi. Reguła może być stosowana we wszystkich rodzajach transportu. Ważne jest, aby dokładnie określić punkt przeznaczenia dostawy ze względu na to, że sprzedający ponosi ryzyko uszkodzenia towaru i wszelkie koszty do punktu, który został uzgodniony. Po dostarczeniu do określonego punktu ryzyko przechodzi na kupującego. Koszty transportu do miejsca przeznaczenia na formule DAP ponosi sprzedający i kupującemu pozostaje jedynie odebrać towar. Za zorganizowanie odprawy celnej eksportowej jest odpowiedzialny sprzedający, natomiast po dotarciu do miejsca dostawy odprawa importowa musi zostać zrobiona przez kupującego. 

Obowiązki sprzedającego:

 • Sprzedający jest obowiązany dostarczyć towar oraz fakturę handlową oraz inne niezbędne dokumenty
 • Sprzedający jest zobowiązany do zawarcia umowy przewozu drogą morską, kolejową lub lotniczą i do dostarczenia ładunku w uzgodnione miejsce dostawy, najczęściej będzie dostarczał ładunek do portu, na terminal kolejowy lub lotniczy. Najczęściej na formule DAP wybiera się port, do którego ma zostać dostarczony ładunek, wszystkie koszty związane z ładunkiem są opłacone i jest gotowy do dyspozycji kupującego. Następnie kupujący musi przeprowadzić odprawę celną i odebrać towar. 
 • Sprzedający ponosi ryzyko utraty lub uszkodzenia do momentu dostawy towaru w wyznaczonym miejscu, następnie ryzyko przechodzi na kupującego. 
 • Sprzedający nie ma obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia towaru , ale musi udzielić wszystkich niezbędnych danych do uzyskania ubezpieczenia przez kupującego. 
 • Koszty kontroli jakościowej, pomiarów, liczenia ważenia również leżą po stronie sprzedającego,
 • Sprzedający musi pokryć wszystkie koszty opakowania towarów do wysyłki.

Obowiązki kupującego:

 • Kupujący jest zobowiązany do opłacenia kosztów zawartych w umowie sprzedaży
 • Kupujący jest zobowiązany do przejęcia towaru kiedy zostanie już podstawiony w umówionym miejscu
 • Kupujący ponosi ryzyko związane z uszkodzeniem lub utratą towaru od momentu dostarczenia towaru w miejsce przeznaczenia. 
 • Dalsze koszty transportu od momentu dostarczenia towaru przez sprzedającego w wyznaczonym punkcie ponosi kupujący. W tym jest odpowiedzialny za zorganizowanie dalszej dostawy do miejsca dostawy.
 • Kupujący jest odpowiedzialny za przeprowadzenie odprawy importowej w kraju docelowym. Musi również ponieść koszty związane z odprawą.
 • Jeśli miejscem przeznaczenia jest port w Gdańsku lub w dowolnym innym miejscu  koszty dostawy z portu do miejsca docelowego np. do magazynu klienta ponosi kupujący 

Formuła DAP i dostawa na konkretny adres: 

W formule DAP ładunek ma zostać nadany do konkretnego miejsca przeznaczenia. Może to być zarówno port i taka sytuacja ma miejsce w większości przypadków, ale również ładunek może zostać nadany bezpośrednio na adres. Przykładowo nadając ładunek na DAP Gdańsk i określając dokładny adres przeznaczenia sprzedający będzie musiał dostarczyć towar we wskazane miejsce. Dlatego dobrze  sprecyzować tą informację. 

Podsumowanie DAP INCOTERMS:

Na formule DAP większość obowiązków ciąży na sprzedającym, z tego względu często ta formuła wykorzystywana jest w eksportach. Przykładowo przedsiębiorstwo eksportujące dane produkty za granicę dostarcza do swoich klientów ładunek w bardzo wygodny sposób, ponieważ klientowi w miejscu docelowym pozostaje jedynie odebrać towar z portu, lotniska lub terminala lub całkowicie towar może być dostarczony do magazynu klienta. Najważniejszymi rzeczami, o które musi zadbać kupujący jest ubezpieczenie towaru, dokonanie odprawy importowej oraz odebranie towaru. 

 

Przeczytaj również o innych INCOTERMS 2020 na naszym blogu: 

Zobacz też inne formuły INCOTERMS:

INCOTERMS CIF

INCOTERMS FOB

INCOTERMS EXW

INCOTERMS FCA

INCOTERMS CIP

INCOTERMS DDP

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link
Kategorie:

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 8

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

21 lis 2023
Czas czytania: 3 minuty

Tajlandia jest jedną z największych azjatyckich gospodarek. Według danych z 2021 roku dotyczących eksportu z Tajlandii, wartość eksportu tego kraju wyniosła około 293,68 miliarda dolarów amerykańskich. Tajlandia...

22 mar 2024
Czas czytania: 5 minut

Co roku globalnie przewożonych jest ponad 11 miliardów towarów. Z tego względu transport kontenery rozwija się tak dynamiczne przez ostatnie 50 lat. Istnieje wiele rodzajów kontenerów używanych...

31 paź 2023
Czas czytania: 5 minut

Rynek Chiński jest miejscem z ogromną ilością konsumentów, z tego względu liczba producentów wszelkiego rodzaju, a w tym producentów narzędzi jest naprawdę ogromna. Przechodząc się do marketu...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>