Sprawdź święta i dni wolne od pracy w USA 2025 r.

Data aktualizacji:
21 maj 2024
Data publikacji:
21 maj 2024
Czas czytania: 5 minut

Spis treści:

W każdym kraju święta narodowe, a także te związane z religią to czas odpoczynku, refleksji i zadumy. Niemal wszystkie firmy i instytucje mają wówczas przerwę. Kalendarz dni wolnych od pracy w Stanach Zjednoczonych to obowiązkowy punkt każdego, kto prowadzi interesy za oceanem. Sprawdź, kiedy wypadają święta w USA 2025 r. W zaplanowaniu działań z amerykańskimi partnerami pomoże Ci poniższy artykuł.

Kiedy dni wolne od pracy w USA w 2025 roku?

Niektóre święta w Stanach Zjednoczonych są dla obywateli tego kraju bardzo ważne. Wiele osób nie wyobraża sobie, aby w świąteczne dni pracować. To czas dla rodziny i najbliższych. Czas odpoczynku. Warto znać kalendarz świąt w USA, aby odpowiednio zaplanować działania biznesowe. Poniżej przedstawiamy dni wolne w 2025 roku. Warto pamiętać o tym, że obchodzone są również mniej istotne święta - np. 17 marca Dzień Świętego Patryka. Wówczas jednak zdecydowana większość firm i instytucji działa normalnie. 

Nowy Rok – 1 stycznia 2025 roku (środa)

Podobnie jak i w Polsce, również za oceanem pierwszy dzień nowego roku jest wolny od pracy. Zdecydowana większość amerykańskich firm pozostaje zamknięta. W Las Vegas, Los Angeles, Nowym Jorku, Na Hawajach czy Bostonie – Nowy Rok witany jest hucznie w całych Stanach Zjednoczonych.

Dzień Martina Luthera Kinga – 20 stycznia 2025 roku (poniedziałek)

Martin Luther King Jr znany jest na całym świecie jako lider ruchu walki o prawa obywatelskie i równość rasową. W USA doczekał się on dnia swojego imienia. Jego zaangażowanie w zniesienie dyskryminacji rasowej docenił Norweski Komitet Noblowski, przyznając mu Pokojową Nagrodę Nobla w 1964 roku. Martin Luther King zginął w wyniku zamachu na jego życie – został postrzelony. Dzień jego imienia ustanowiono, aby podkreślić jak wiele wniósł on do walki o sprawiedliwość i równość dla wszystkich obywateli – bez względu na kolor skóry. Jego działania pozwoliły na wielką zmianę w świadomości wielu osób. 

Dzień Prezydentów – 17 lutego 2025 roku (poniedziałek)

17 lutego to dla obywateli Stanów Zjednoczonych dzień wypełniony ceremoniami, paradami i różnymi wydarzeniami publicznymi. To czas oddawania hołdu prezydentom oraz podkreślanie ich wkładu w kształtowanie narodowej tożsamości i rozwój USA. Szczególne miejsce w sercach Amerykanów ma George Washington oraz Abraham Lincoln. Ich działania na trwale zapisały się na kartach historii Stanów Zjednoczonych.

Dzień Pamięci Narodowej – 26 maja 2025 roku (poniedziałek)

Memorial Day, czyli Dzień Pamięci Narodowej, w Stanach Zjednoczonych przypada zawsze w ostatni poniedziałek maja. Ma on na celu upamiętnienie żołnierzy, którzy oddali życie, służąc ojczyźnie. Początkowo dotyczyło żołnierzy poległych w trakcie wojny secesyjnej (1861-1865), jednak obecnie jest to święto obchodzone ku pamięci wszystkich, którzy zginęli w służbie USA. W tym dniu na cmentarzach wojskowych odbywają się uroczyste ceremonie. Groby żołnierzy usłane są kwiatami i flagą Stanów Zjednoczonych. To podniosłe święto, które wiele znaczy nie tylko dla rodzin poległych, ale i dla wszystkich obywateli.

Dzień Wyzwolenia – 19 czerwca 2025 roku (czwartek)

Juneteenth, czyli Dzień Wyzwolenia upamiętnia zniesienie niewolnictwa w Teksasie. Dokładnie 19 czerwca 1865 roku po zakończeniu wojny secesyjnej generał Gordon Granger ogłosił w Galveston, że wszyscy niewolnicy w stanie Teksas są oficjalnie wolni. To okazja nie tylko do świętowania upadku niewolnictwa, ale również podkreślenia, jak ważna jest równość i wolność. W tym dniu w Stanach Zjednoczonych odbywają się liczne parady i wydarzenia kulturalne.

Dzień Niepodległości – 4 lipca 2025 roku (piątek)

Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych przypada na 4 lipca – nazywane jest potocznie „czwartym lipca” lub „czwartym”. Data ta upamiętnia dzień podpisania Deklaracji Niepodległości od rządów brytyjskich w 1776 roku. Amerykanie chętnie celebrują narodziny wolnego narodu i demokracji. Dzień ten wypełniony jest paradami, koncertami, festynami, pokazami sztucznych ogni, piknikami oraz grillowaniem.

Święto Pracy – 1 września 2025 roku (poniedziałek)

Obchodzone w pierwszy poniedziałek września w Stanach Zjednoczonych jest Święto Pracy. Upamiętnia wkład pracowników z ruchu robotniczego w rozwój i osiągnięcia Stanów Zjednoczonych oraz ich walkę o prawa pracownika. Podobnie jak w Polsce Święto Pracy dla wielu ludzi nierozerwalnie wiąże się z odpoczynkiem, piknikami, spotkaniami z rodziną i bliskimi, a także festiwalami i paradami.

Dzień Kolumba – 13 października 2025 roku (poniedziałek)

Dzień Kolumba to święto upamiętniające odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba 12 października 1492 roku. Zawsze przypada na drugi poniedziałek października. Celebrowane jest zarówno na obu kontynentach amerykańskich, jak i w Hiszpanii. W tym dniu Amerykanie biorą udział w licznych paradach, festiwalach i innych imprezach kulturalnych. W niektórych środowiskach jest to święto kontrowersyjne z uwagi na wpływ kolonizacji na rdzennych mieszkańców Ameryki.

Dzień Weteranów – 11 listopada 2025 roku (wtorek)

Dzień Weteranów przypadający na 11 listopada ma na celu upamiętnienie weteranów, którzy służyli w siłach zbrojnych USA. Ustanowiony jako rocznica zawarcia rozejmu i koniec I wojny światowej. W Polsce w tym dniu świętujemy Dzień Niepodległości, natomiast w wielu innych krajach jest to Dzień Pamięci. Jest to więc data o charakterze międzynarodowym, ważna dla Ameryki i Europy. W tym dniu w Stanach Zjednoczonych odbywają się parady i ceremonie wdzięczności. Amerykanie dziękują weteranom za ich poświęcenie i służbę krajowi.

Święto Dziękczynienia – 27 listopada 2025 roku (czwartek)

Ustanowienie Święta Dziękczynienia to zasługa prezydenta Abrahama Lincolna. W 1863 roku Amerykanie dziękowali za obfite plony i udane żniwa po srogiej zimie. Polakom Święto Dziękczynienia kojarzy się przede wszystkim z ogromnym pieczonym indykiem. Nic dziwnego, w Stanach Zjednoczonych święto to nie może obejść się bez pieczonego indora. Obecnie obchody mają bardziej uniwersalny charakter, nawiązujący do wdzięczności za dobre rzeczy w życiu.

Boże Narodzenie – 25 grudnia 2025 roku (czwartek)

Jedno z najradośniejszych świąt nie tylko za oceanem, ale także w Polsce obchodzone 25 grudnia. Boże Narodzenie jest świętem chrześcijańskim, upamiętniającym narodziny Jezusa Chrystusa. Amerykanie uwielbiają dekorować domowy światełkami i ubierać ogromne choinki w swoich salonach. Rankiem 25 grudnia przychodzi czas na otwieranie prezentów. Wieczorem natomiast ma miejsce uroczysta kolacja. Podobnie jak w Polsce, również w USA mamy do czynienia z pewnymi tradycyjnymi potrawami – pieczonym indykiem, purée ziemniaczanym oraz ciastem dyniowym.

Sprawdź kalendarz świąt w USA na 2025 rok

Wiele dni wolnych od pracy w Stanach Zjednoczonych pokrywa się z tymi, które obchodzimy w Polsce. Wówczas większość firm, instytucji i banków jest nieczynna. W tym czasie mogą pojawić się problemy z komunikacją z amerykańskimi partnerami czy też opóźnienia w transakcjach bankowych. Bez obaw – po świętowaniu i odpoczynku przychodzi czas na pracę. Należy jednak uwzględnić takie przerwy w swoim biznesowym terminarzu oraz zaplanować działania i spotkania biznesowe z wyprzedzeniem. Dla Amerykanów ważne są zarówno święta federalne, jak i religijne. 

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link
Kategorie:

Oceń stronę

0 / 5 Ocena strony: 5 Liczba ocen: 3

Twoja ocena strony:

Powiązane artykuły

Zapoznaj się z innymi artykułami wyjaśniającymi kwestie importu i transportu z Chin.

07 mar 2024
Czas czytania: 5 minut

W ostatnich latach światowy przemysł stalowy odnotował znaczny wzrost, a Chiny stały się kluczowym graczem na rynku. Chińscy producenci stali zdobyli reputację dzięki konkurencyjnym cenom i dużej...

10 cze 2023
Czas czytania: 7 minut

Transport morski jest najpopularniejszym środkiem transportu z Państwa Środka. Wynika to przede wszystkim z ceny rozwiązania, które przy aktualnej sytuacji rynkowej wychodzi najkorzystniej. Oprócz najtańszej ceny w...

18 sty 2024
Czas czytania: 2 minuty

Współczesny handel międzynarodowy staje się coraz bardziej dostępny, zwłaszcza w kontekście zamawiania towarów z Chin. Jedną z popularnych opcji dostawy oferowanych przez chińskich sprzedawców jest skorzystanie z...

Link artykułu został skopiowany.

Chcesz otrzymywać wartościowe informacje na temat importu z Chin?

Subskrybując nasz newsletter raz w tygodniu będziesz otrzymywał najnowsze informacje na temat importu z Chin
Newsletter
menu
>